Hamilelikte Memede Enfeksiyon

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Memede Apse

  Meme enfeksiyonu daha çok emziren kadınlarda görülür. Emzirme döneminde kadınların meme uçları kuruyarak çatlak ve ağrılara sebep olabilir, bu çatlaklar yardımıyla bebeğin ağzındaki bakteriler memelere geçer. Meme enfeksiyonu emzirmeyen kadınlarda çok nadir meydana gelir. Meme iltihaplanması yağlı dokuları etkiler ve topaklara,acılara ve şişmelere sebep olur. Meme enfeksiyonu ile meme kanseri arasında çok nadir bir bağlantı vardır.

  Eğer enfeksiyon çabuk tedavi edilirse kısa sürede geçer. Antibiyotik kullanırsanız 48 saat içinde bir gelişme olduğunu göreceksiniz.2-3 günden sonra hala ağrı çekiyorsanız veya titriyorsanız, doktorunuza yeniden başvurun. Eğer bunu ihmal ederseniz meme apselerinizde bir çok problem meydana gelebilir,o zaman ameliyat olmanız gerekebilir.

  Meme enfeksiyonu için iki temel neden vardır.Enfeksiyon genellikle doğumdan sonra ilk ayda meydana gelir.

  1-Bakterilerin memeye bulaşması: Meme uçları çatladığı ve ağrılar başladığı zamanlarda memenin etrafında veya bebeğin ağzından gelen bakteriler çatlaklardan memenin içine girer, ve böylece enfeksiyona neden olur. Bu bebeğe zarar vermez.

  2-Meme kanallarının tıkanması: Eğer emzirme sırasında süt tamamen boşalmazsa meme kanalları tıkanabilir. Süt geri döner ve enfeksiyona neden olur. Kanallar tıkandığı zaman meme iltihabı enfeksiyonsuz meydana gelebilir,acı ve şişmelere neden olur.

  Tedavisi
  Meme enfeksiyonu doktor tarafından tedavi edilmeli. Fakat rahatsızlıkların gitmesi ve enfeksiyondan daha çabuk kurtulmak için sizin de evde yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.Meme enfeksiyonu için kullanılan ilaçlar genellikle antibiyotiklerdir. Bunlar sefaleksin ve dikloksasilindir. Fakat bu ilaçlar sizin özel durumunuza bağlıdır. Eğer durumunuz antibiyotiklere cevap vermiyorsa IV antibiyotikleri gerekebilir, bir de apse olursanız o zaman ameliyat geçirmeniz gerekebilir.

  Meme Enfeksiyonu ve Emzirme
  Memelerinizin boşalması ve ağrılarınızın dinmesi için emzirmeye devam etmeniz gerçekten çok önemlidir.Bu memelerinizde daha fazla tıkanmayı giderir.

  Enfeksiyon Bebeğe Zarar Verir mi?
  Meme enfeksiyonu bebeğinize zarar vermez. Fakat sütünüzü azaltabilir. Emzirmeye devam edin,bu sizin sağlığınız için iyi gelecektir.
   


Sayfayı Paylaş