Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Önlenir, Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 23 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir

  Pekçok kadın gebeliğin seyri sırasında vücudun belirlli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar. Kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilmektedir.

  Gebelik sırasında vücutta kaşıntı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, hangi nedenle olursa olsun gebelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Bunun dışında gebelikte karın ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir. Allerji, egzema, kontakt dermatit, ciltte mantar enfeksiyonu ve diğer dermatolojik hastalıklar da gebelik dönemine rastlamış olabilir. Böcek sokması, uyuz, bitlenme diğer sebepler arasında sayılabilir. Gebelikte terleme artışına eğilim vardır ve bu da kaşıntıya sebep olabilir.

  Vajina çevresindeki kaşıntılar vajinit yani vajinada mantar enfeksiyonuna bağlıdır genellikle. Anüs (makat) çevresindeki kaşıntılar hemoroid veya bazı barsak parazitlerine bağlı oluşabilir.

  Gebe kadınların bazılarında el ve ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı olmaktadır. Bu durumun gebelikte artan östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülmektedir ve doğumdan kısa süre sonra geçmektedir.

  Gebelik sırasında anne adayını hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda endişelendiren durumlardan birisi de kaşıntılardır.

  Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların ilk belirtisi kaşıntıdır. Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir.

  Cilt gebelik sırasında nortmalden daha aktif bir organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak meme altlarında, kasıklarda ve diğer cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntü ve kaşıntılar olabilir.turkeyarena.net Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlar da kaşıntıya yol açabilir.

  Vajina çevresindeki kaşıntılar genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da basrak parazitlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

  Artan östrojen düzeylerine bağlı olarak avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık görülebilir ve bu tabloya kaşıntı eşlik edebilir. Durum doğumdan hemen sonra gerileyerek kaybolur.

  Bunun dışında gebe olmayan bir insanda kaşıntıya neden olabilecek egzema, cilt kuruluğu, besin alerjileri gibi durumlar da gebelikte kaşıntının altında yatan neden olarak karşımıza çıkabilir.

  Son olarak ise gebelik kaşıntıları gebeliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile ilgili problemlerin belirtisi olabilir.

  Tedavi:
  Kaşıntının sebebine göre tedavisi yapılır. Çatlaklara bağlı kaşıntı durumunda nemlendirici kremler ve bademyağı kullanılabilir. Gebelik kolestazı ve tedavisi ayrı bir konu olarak anlatılmıştır.

  Kaşıntılar Nasıl Önlenir?
  Dokuz aylık bu dönem boyunca kaşıntılardan uzak kalmak ya da yaşanılan rahatsızlıkların etkilerini biraz daha azaltmak amacıyla şunlar dikkate alınmalıdır:

  -Vücut temizliğine önem verilmelidir.
  -Özellikle yaz aylarında hergün duş almak faydalı olmaktadır.
  -Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçınılmalıdır. Sıcak su cildi kurutur ve elastikiyetini azaltır.
  -Sabun ve şampuanların tercihi iyi yapılmalıdır. Cildi nemlediren, kokusuz ve renksiz ürünler tercih edilmelidir.
  -Banyo sonrası sabun ve şampuan iyice durulanmalıdır.
  -Parfüm ve deodorantlardan uzak durulmalıdır.
  -Kokusuz ve renksiz kremler tercih edilmelidir.
  -Bol ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
  -Pamuk içerikli kıyafetler giyilmelidir.
  -Ayakkabı seçimi ayak içerde terlemeyecek şekilde olmalıdır.
  -İç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir.
  -Çok sıcak saatlerde sokağa çıkılmamalıdır.
   


Sayfayı Paylaş