Hamilelikte Kasıklarda Şiddetli Ağrı, Yanma, Şişlik, Baskı Hissi, İğnelenme

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 5 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kasıktan Bacağa Vuran Ağrı

  Gebelikte kasık ağrısı çok sık görülen bir şikayettir, çoğu zaman rahmin büyümesine bağlı gebelikte normal bir durumdur. Gebelikte kasık ağrılarının en sık nedeni rahmin büyümesi ve buna bağlı rahim etrafındaki bağların gerilmesi olduğu için kasık ağrıları genellikle gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar. Bir çok anne adayı gebelik 6 – 8 hafta olduğunda hafif kasık ağrısı hisseder. Bu da yaklaşık adet gecikmesi yaşandıktan iki hafta sonrasına denk gelir.

  Bazı gebeliklerde kasık ağrıları üçüncü ay civarında rahim büyümesinde hızlanmaya bağlı başlayabilir.

  Özellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha fazla hissedilir. Sonraki gebeliklerde kasık ağrısı bazen sadece gebeliğin son aylarında karnın aşırı büyümesi, ağırlaşması ve rahimde kasılmaların başlamasına bağlı olur.

  Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir. Hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Bu ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. (Round ligament ağrısı) Rahmin büyümesine bağlı gelişen round ligament ağrısı genellikle sağ tarafta olur fakat her iki tarafta da olabilir.

  1.Gebeliğin ilk zamanlarında ki, genellikle bu, 1-1,5 aylıkken hissedilir. Bu zamanlarda adet zamanı geldiği, fakat yumurta döllendiği için adet olmayacağı için adet ağrısı benzeri kasıklarda hafif ağrı olabilmektedir. Bu tür ağrı çoğu kadın tarafından fark edilmektedir.

  2. Gebeliğin 3-4. aylarında da benzer kasıklarda ağrı görülebilmektedir. 3-4.ay olmasının nedeni ise bebeğin düzenli büyümesine bağlı olarak rahmin bebeğin gelişimine uygun olarak şekil almaya çalışmasıdır. Rahmin büyümesi gerilmeye bağlı olarak da kendini ara ara keskin ağrılar şeklinde hissettirir. Ağrı genelde hareket etmekle birlikte artmaktadır. Bu nedenle anne adayının ani ve hızlı hareketlerden şiddetle kaçınması gerekmektedir.

  3. Hamileliğin son aylarında belirginleşen karın ve kasıktaki ağrıları çoğu bayan tarafından bilinir. Son aylarda kasık ağrıları sıklaşabilmektedir. Çünkü bebek artık iyice büyümüştür ve karına ve kasığa iyiden iyiye baskı yapmaktadır. Bu aylarda ağır kaldırmamak, ev temizliğine bir süre ara vermek ve hızlı hareketlerden kaçınmak, cinselliğe bir süre ara vermek anne adayını rahatlatacak davranışlardandır. Aynı zamanda anne dayı çok rahatsız oluyorsa ayaklarınızı karın bölgenize doğru çekerek uzun süreli istirahat edebilirsiniz.turkeyarena Bu dönemde baba adayına da büyük görevler düşmektedir. Son aylardaki kasık ağrıları ya da kasılmalar düzensiz ve hafif derecelidir. Şayet kasılmalar şiddetli ve belirli aralıklarla geliyorsa, süreklilik arz ediyorsa acilen bir doktora görünmelisiniz. Çünkü, bu ağrılar doğumun yakın olduğuna işaret ediyor olabilir.

  4. Gebelikteki kasık ağrılarının bir diğer nedeni ise anne adayının kabız olması, mide veya bağırsak gazının olması da kasık ağrılarına neden olabilir.
   


Sayfayı Paylaş