Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri
  Gebeliğin ilk üç ayından sonra görülen ancak çok da rahatsız edici olmayan iki taraflı kasık ağrıları olabilir. Bu dönemde anne adaylarının karnında ve kasıklarında görülen bu ağrılar büyümekte olan rahmin karın duvarı ile olan bağlarının gerilmesinden kaynaklanan ağrılardır ve çok da önemsenmemesi gerekir. Bazen kabızlık ve mide yanması da karın ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahmin yarattığı bası nedeni ile kaburgaların altında da ağrılar hissedilebilir. Yine ileri dönemlerde doğuma hazırlık antrenmanları olarak da adlandıracağımız Braxton-Hicks kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilir.

  Ancak unutulmamalıdır ki kasık ağrıları bazen ciddi bir problemin habercisi de olabilir. Bu problemler idrar yolu enfeksiyonları veya erken doğum tehdidi nedeniyle oluşan ağrılar olabilir. Dolayısıyla aslında kasık ağrılarından rahatsız olan her gebe doktoruyla irtibata geçmelidir. Böylelikle sonradan telafisi mümkün olmayan gecikmelerden de kaçınılmış olacaktır. Eğer hissedilen ağrı ritmik bir ağrı ise, yani her düzenli ve belirli aralıklarla geliyorsa ve beraberinde rahminizde ya da karnınızda sertleşme ve toplanma hissediyorsanız, bu ağrıların erken doğum kasılmalarının yarattığı bir ağrı olma olasılığı yüksektir.

  Nadiren görülen diğer kasık ağrısı sebepleri arasında her kadında her zaman görülebileceği gibi gebelikte de karşılaşılan yumurtalık kistleri, daha önceden var olan myom içersine kanamalar, hatta apandisit gibi problemler de söz konusu olabilir. Ciddi sorun yaratabilecek problemlerin dışında gebelikte görülen kasık ağrıları kas spazmlarına bağlı olabilir veya bebek hareketleri esnasında ortaya çıkan ağrılar da olabilir.turkeyarena.net Kas spazmları genellikle tek taraflı olurlar ve istirahatla geçip, hareketle birlikte ortaya çıkarlar.

  Tekrar hatırlatmak gerekirse kasık veya karın ağrılarından rahatsız olan her gebe doktoruyla mutlaka temasa geçmelidir. Böylelikle sonradan telafisi mümkün olmayan gecikmelerden de kaçınılmış olacaktır.
   


 2. Misafir Guest

  27 haftalık hamileyim. Dünden beri ayakta olduğum zamanlarda kasıklarımda ağrılar hissediyorum. Otururken problem yok, yalnız yürürken çok sıkıntı veriyor. Birde gece yatarken pozisyon değiştirdiğimde ağrıları hissediyorum. bu durum normalmi acaba
   

Sayfayı Paylaş