Hamilelikte Karın Sertleşmesi Ne Zaman Başlar

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 5 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Karın Sertleşmesi Ne Zaman Başlar

  Karında sertlik genellikle altı aydan sonra başlar. Çünkü bu sırada bebeğin iskelet sistemi gelişir ve genişler. Bebeğin vücudundaki kemikler şekillendikçe annelerin de karınları sertleşir. Özellikle hamileliğin sonlarında doğru karın ve mide iyice sertleşecektir.

  Uterus, mesane ve rektum arasındaki leğen boşluğuna yerleşmiş bir organdır ve bebek uterusun içinde büyür. Bebeğin büyümesiyle uterus da büyür ve karın bölgesine baskı yapmaya başlar. Hamilelikte karında sertliğin en temel sebebi karnın ve midenin bu baskı sonucunda gerilmesidir. Bu durum kesinlikle normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur.

  Karında sertliğin ana nedenlerinden biri de kabızlıktır. Kabızlık dengeli beslenmeme ve kötü yeme alışkanlıklarından (hızlı yemek gibi) meydana gelir. Kabızlıktan kaçınmak için bol bol lifli gıdalardan tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

  Karında sertlik kişinin fizyolojik durumuna göre farklı zamanlarda ortaya çıkar. Zayıf kadınlar genellikle hamileliğin ilk üç ayında karında sertlikten şikayetçi olurken, kilolu kadınlar ise daha çok son üç ayda bunu hissederler.

  Karında sertleşme genellikle hamileliğin son aylarında sıklıkla rastlanan bir şikayettir. Bunlara kasık ağrısı da eşlik edebilir. Özellikle 6. aydan sonra doğuma kadar olan dönemde anne adayı karnında zaman zaman sertleşme hissedebilir, ellendiğinde karnının tahta gibi sertleştiğini görebilir. Bu durumun nadiren olması sakıncalı değildir ancak gün içerisinde sık sık tekrarlaması erken doğum belirtisi olabilir. Bu nedenle karnında gün içerisinde sık sık sertleşme varlığında mutlaka doktora başvurulması gerekir. Eğer kasılmalar nadir bile olsa bunlara eşlik eden lekelenme, kanama, su gelmesi, bulantı, kusma, baş dönmesi, baş ağrısı, göz kararması, ishal, idrar yaparken yanma, ateş gibi şikayetler varsa yine de mutlaka acilen doktora başvurulması gerekir.

  Doktor muayenesinde elle muayene ve gerekirse NST aleti ile yapılan kontraksiyon (kasılma) ölçümünde bu kasılmaların gerçek bir erken doğum kasılması mı yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu anlaşılır.

  Bunlar sakıncalı olmayan her hamileliğin son aylarında yaşanabilen düzelsiz kasılmalardır. Herhangi bir tedavi gerektirmezler. Eğer kasılmaların gerçek kontraksiyonlar yani erken doğum tehtidine bağlı olduğu düşünülürse buna yönelik tedavi verilebilir.
   


Sayfayı Paylaş