Hamilelikte Kanama Neden Olur?

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kanama Neden Olur?
  Hamilelik döneminde çoğu anne adayının kanaması olmuştur. Ben de hamileliğimde iki kanama geçirdim. Çok şükür benimkisi tehlikeli değildi. Ancak her kanama ayrı mesajlar içeriyor olabilir. Onun için hamilelik dönemi boyunca görülen her türlü kanama dikkate alınmalıdır.

  Vajinal kanamalar, kaygı uyandırabilecek önemli gelişmelere işaret verebilir. Örneğin, bebeğin normal gelişiminin gerisinde seyretmesi ya da preeklampsi olarak bilinen yüksek kan basıncı kanamalara neden olabilir. Her ne sebeple olursa olsun kanama gerçekleştiğinde acilen doktora başvurmak gerekmektedir.

  Kanama olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle panik yapmadan, kanamanın şekline bakılmalıdır. Koyu renkte ya da açık renkte olup olmadığı, kanamanın sürekli ya da aralıklı devam edip etmediği, kokusunun olup olmadığı, kanama ile birlikte katı parçacıkların gelip gelmediği ve bebek hareketlerinin hissedilip hissedilmediği önemli noktalardır ve doktora bunların söylenmesi gerekmektedir. Kusma, ağrı, kramp, ateş ve halsizlik gibi başka belirtiler de varsa yine doktorla acilen görüşmeli ya da hastaneye gidilmelidir. Erken hamilelik ya da geç hamilelik döneminde görülen vajinal kanamaların nedenleri farklıdır.

  Hamileliğin erken döneminde görülen kanamalar
  Bu kanamalar her zaman ciddi problemlerin başlangıcı olarak nitelendirilmemelidir. Damla ya da leke biçimindeki kanamalar acil durum sayılmaz, eğer gece başlamışsa hekime haber vermek için sabah olması beklenebilir. Hamileliğin ilk üç ayında görülen kanamaların bir çok nedeni olabilir. Bunlardan başta geleni, hamilelik döneminde adet kanamasını durduracak hormon düzeyinin yeterli olmamasıdır. Erken dönem kanamalarında az rastlanan ve daha fazla kaygı verici nedenler ise, düşük ve dış gebelik olabilir. Her ikisinde de karın ağrısı ile birlikte şiddetli kanama görülür.

  Geç hamilelik döneminde görülen kanamalar
  Bu kanamalar ise nadir görülen durumlardır ve hemen tıbbi müdahale gerektiğinin işareti olabilir. Hamileliğin ileri safhalarında görülen bu şiddetli kanamaların başlıca nedenlerinden biri, plasentanın aşağıya yerleşmiş olmasıdır. Plasenta, rahim girişine ya da rahim ağzını örtecek şekilde yerleşerek rahimin alt bölümüne tutunur. Hamileliğin son dönemlerinde ve doğumda risk yaşanmaması için iyi bir gözlem gereklidir. Plasenta rahim ağzını tamamen örterse genel olarak normal doğum yerine sezeryan tercih edilir. Kanamaya neden olan diğer bir neden ise plasentanın rahimden erken ayrılmasıdır. Plasentanın yarısından fazlası rahim duvarından ayrıldığı zaman hem anne hem de bebek için acil durum söz konusudur. Her iki durumda da kanama hafif ya da şiddetli olabilir. Ağrı ve rahimde hassasiyet görülebilir. Ultrason taraması ile durum açıklığa kavuşacağından derhal doktora gidilmesi ve tedaviye başlanması anne ve bebek için son derece önemlidir. Eğer kanama hafifse çoğunlukla koruyucu tedavi uygulanır. Tedavi yöntemi olarak da, yatak istirahati, gebelik sonuna kadar düzenli tıbbi gözlem, anne hareketlerinde kısıtlamalar, bebek hareketlerinin izlenmesi ve vitamin desteği yapılmaktadır.
   


 2. elif Moderator

  Vajinal kanama ilk üç aylık dönemde normal bir bulgu değildir. Hamilelikte tüm gebelerin %20’sinde görülebilir. Pek çok kişinin söylediği üste görme olayı aslında bir adet görme şekli değil,aslında düşük tehditidir. Kanamanın şekli, süresi, miktarı ve rengi kadın doğum uzmanları için yönlendirici olur.Genellikte kanama, yani vajinal kanama başlamadan önce kasık ağrısı görülür. Bu kural değildir ama sıklıkla geçerlidir. İlk oluşan kanama sıklıkla kırmızı bir nokta olarak külotunuza bulaşır. Bunu sıklıkla kahverengi akıntılar izler. Rahimden boşalan kan vajina içerisinde beklerken vajinada bulunan mikroplar tarafından değişime uğratılır, sindirilir ve rengi kahverengiye dönüşür.

  Bu beklenen bir olaydır. Kahverengi akıntı, kanamanızın çok az olduğunun bir ifadesidir. Ancak taze, akut kanamanız olmadığı anlamına gelmez. Bazen hamilelikte kanama hızla artar. Bu artış kanamanın tehlikeli olduğunun bir belirtisidir. Vajinadan parça düşürmeye başlamak ise düşük tehlikesinin ciddi bir boyutudur. Ancak kanama ile düşürülen her parça düşük olduğu anlamına gelmez. Düşen parça genellikle kan pıhtısı da olabilir.Bunu anlamak için düşen parçayı akan suyun altına tuttuğunuzda dağılıp gidiyor ise bu onun kan pıhtısı olduğunu düşündürür. Ancak dağılmayıp daha açık renkli bir et parçasına dönüşüyor ise düşük başlamıştır anlamı oluşmaktadır.Vajinal kanama başladığı andan itibaren hemen kadın doğum uzmanının aramanız gerekir. Aşırı kanama olduğunda bebek zaten kaybedilmiş olabilir. Bebeğin canlı olduğunu görmeden rahim gevşeticilerle düşük olmasını önlemeye çalışmak hem tehlikeli hem de gereksiz bir çabadır. Mutlaka ultrasonografik kontrol yapılmalıdır.

  İlk üç aylık gebeliğin ultrasonografik kontrol şekli vajinal ultrasonografidir ve vajinal ultrasonun bebeğe veya size her hangi bir zararı yoktur. Düşük riskini de artırmaz. Ultrasonografi kontrolünde bebeğin kalp atışlarının olup olmadığı ve gebelik kesesinin sağlam olup olmadığının yanı sıra rahim ağzı kanalının açıklığı da ölçülerek düşük tehlikesinin boyutu araştırılır.Kanama varsa ilk önlem mutlak istirahattir. İstirahatten anlaşılan şey kişilere göre değişir. Düşük tehditinin asıl tedavisi budur. Kanamanız, hatta kahverengi akıntınız tamamen durduktan sonra gerekirse 1 hafta daha istirahate devam etmelisiniz.Size verilen rahim gevşeticiler, kanamayı durdurmada kullanılan ilaçlar (progesteron türevleri, progestan, proluton ampul, duphaston, crinone jel gibi) bebek için hiçbir tehlike içermez. Gönül rahatlığı ile doktor önerisi sonrası kullanabilirsiniz.turkeyarena.net İlaçlarınızı gün boyunca kullanabilirsiniz. Ancak gece ilaç almak için kalkmayın. Bunlardan progestan ilacına günde 3 adet ile başlarız. Kanamanız artarsa doktorunuzun önerisi ile günde 6 taneye kadar çıkılabilir. Progestan hapı biraz uyku yapabilir. Bu normaldir. Kanama ve kahverengi akıntınız tamamen geçtikten 2 hafta sonrasına kadar cinsel temasta bulunmamalısınız. Doktorunuzla devamlı irtibat halinde bulunun..
   

Sayfayı Paylaş