Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 18 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nedenleri, Sebepleri

  Kanın, kan damarlarında pıhtılaşması olan tromboz, hamilelikte ciddi ama az rastlanan bir sorundur. Gebelikte kan pıhtılaşması düşük ile sonuçlanmanın başlıca nedenleri arasındadır.Embriyo kılcal damar ile anneye bağlı olduğundan kan pıhtılaşmasından kaynaklı bebeğe kan gitmemesinden dolayı bebek beslenemeyip negatif sonuç vermesi ile birlikte gebelik düşük ile sonuçlanmaktadır.Tedavisi genel olarak mümkün olmakla birlikte gebelikte yaşanan kan pıhtılaşması gebelik boyunca yapılan iğne tedavisi ile olumlu sonuçlar vermektedir.Olumlu sonuçlar vermesi gibi bazı anne adaylarımızda olumsuz sonuçlarla da karşılaşabilmektedir.Bazı anne adaylarımızın gebeliği boyunca gebeliğini yatarak geçirmesi mümkündür.Uygulnan tedavinin plasentaya hiç bir zararı yoktur.Anne adayımız gebeliğin pozitif çıkması durumunda zaman kaybetmeden doktoruna danışarak iğne tedavisine başlamalıdır.Kan sulandırıcı ilaç kullanan anne adaylarımızın besinlerine dikkat etmesi gerekiyor.

  Hamilelik döneminde vücutta bir çok sistem ve organda olan fizyolojik değişikliklerin yanı sıra kan pıhtılaşma sisteminde de (hemostaz mekanizmaları) önemli dğeişiklikler meydana gelir. Genel olarak gebelik kan damarlarında pıhtılaşmaya eğilim yaratan bir faktör olarak kabul edilir. Bu nedenle damar tıkanıklığı (venöz tromboemboli) geçiren veya bu açıdan risk faktörü bulunan hastalar gebe kaldıklarında damar tıkanıklığı geçirme riskleri daha da artar.

  Gebelikte pıhtılaşmaya eğilimin artması annenin doğum sonrası kanamasının az olması için vücudun aldığı bir önlemdir.

  Gebelikte kan pıhtılaşma (koagulasyon) faktörlerindeki değişiklikler:
  Vücutta pıhtılaşma mekanizmasında pıhtılaşma faktörü denilen bir çok madde rol alır. Gebelikte bu faktörlerin bir kısmınd artma meydana gelir, bu da pıhtılaşmaya eğilim yaratır:
  - Fibrinojen artar (Yüde 200 kadar yüksek oranlarda artabilir.)
  - VonWillebrand faktör artar (vWf)
  - Faktör 2 artar (Faktör II)
  - Faktör 5 artar (Faktör V)
  - Fakör 7 artar (Faktör VII)
  - Faktör 8 artar (Faktör VIII)
  - Faktör 10 artar (Faktör X)
  - Faktör 12 artar (Faktör XII)
  - Faktör 9 değişmez (Faktör IX)
  - Faktör 13 (F XIII) gebeliğin ilk ayalarında artsa da doğuma yakın dönemde %50 azalmıştır.
  - Protein S seviyesi gebelikte azalıri Protein C değişmez veya hafif artış gösterir.

  Trombosit (platelet, PLT):

  Kanda blulunana pıhtılaşma hücrelerine trombosit denir. Normal bir gebelikte hemodilüsyona bağlı olarak ve yıkım hızındaki artışa bağlı olarak sayıları kısmen azalabilir. HELLP sendromunda platelet sayısında ciddi düşüş görülür.

  Yukarıda bahsedilen değişiklikler her gebelikte meydana gelen fizyolojik değişikliklerdir. Bunun dışında gebeliğe bağlı bazı hastalıklarda ve gebelikten önce var olan bazı kalıtsal hastalıklarda pıhtılaşma eğilimi var olabilir bu durumlarda gebelikle beraber pıhtılaşma riski daha fazla artacağından bazı tıbbi önlemler alınması gerekir. Pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar (halk arasında kan sulandırıcı iğneler denir) bu amaçla tedavide kullanılabilirler. Damarlarda pıhtılaşma meydana gelmesi durumunda ağrı, şişme, morarma gibi çeşitli belirtiler meydana gelir. Gebelikte pıhtılaşma faktörlerinde artmanın yanı sıra hareketin azalması, rahmin bazı damarlara bası yapması, bacakalrdan dönen kan akımının bu nedene yavaşlaması gibi sebepler de pıhtılaşmaya eğilim yaratır.

  K vitamininden zengin besinler tüketildiğinde örneğin yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, kuşkonmaz, bürüksel lahanası, yumurta, yeşil çay, ısırgan otu gibi K vitamini içeren besinler kan sulandırdığından gebelik boyunca dengeli beslenmek faydalı olacaktır. Örneğin öğün olarak ıspanak tükettiğinizde hergün tüketmemeye özen gösterin. K vitamini gebelikte ve emziren annelerimizde yasak olmamakla birlikte doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.Yapılan iğne tedavilerinde kanama görülebilir korkulacak durum değildir ve bu durumda doz azaltılmalıdır. Gebelik sonrasında yaklaşık 7 hafta daha iğne tedavisine devam edilmelidir. Gebelikte yaşanan kan pıhtılaşması var ise bir dahaki gebelikte aynı tedavinin uygulanması gerekebilir.turkeyarena Gebelik boyunca anne adayımızı takip eden doktorun doğumu gerçekleştirmesi anne adayımız için çok önemlidir.

  Doğum sonrası anne adayımızın diğer anne adaylarımıza göre daha dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü kan sulandırıcı iğne olması sebebi ile daha fazla kan kaybı yaşaması olasıdır. Kan pıhtılaşması olan anne adayımızın herhangi bir tahlil tetkik yaptırması durumunda kullanmış olduğu kan sulandırıcı iğne hakkında tahlil yapan kişiye bilgi vermesi faydalıdır. Gebelik boyunca sigara içilmemelidir pıhtıyı arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Pıhtı kalbe ve beyne ulşamsı durumunda ciddi sorunlar yaratmakta bazen ölümle bile sonuçlanmaktadır. Kan sulandırıcı olarak ayrıca yarım bardak suya, yarım limon suyu,öğleden önce ve öğleden sonra olarak içilmesi kanın sulandırılmasına ayrıca yardımcı olmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş