Hamilelikte Kaçıncı Haftaya Kadar Araba Yolculuğu Yapılabilir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Otomobil Yolculuğu

  Her hamilelikte seyahat ve uzun tatiller en az bir kere olsa bile yaşanıyor. Hamilelik dönemi‚ genel olarak seyahat etmeyi veya özgürlüğü kısıtlayan bir süreç değildir. Ancak bazı istisnalar hariç, kurallara uymak koşuluyla, tüm hamileler gönül rahatlığıyla seyahat edebilirler.

  Hamileler için en ideal seyahat zamanı 18 ve 24. haftalar arasıdır. Çünkü bu dönemde düşük veya erken doğum riski en azdır. Son 3 ayda evden uzaklaşmak oluşabilecek hipertansiyon ve erken doğum riskinde doktorunuza ulaşmayı zorlaştırabileceğinden çok tavsiye edilmez.

  Araba, otobüs ve tren yolculuğu
  Hamilelikte arabayla seyahat edilmez diye bir kural yoktur, ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta kendi rahatınızın sağlanmasıdır.

  Araba kullanırken anne adayının emniyet kemerini bağlaması bebekte olumsuzluk yaratmaz. Hamilelerin kullanımına uygun dizayn edilmiş kemerler, karnı sıkıştırmaz ve mutlaka kullanılmalıdır.

  Anne adayı araba kullanıyorsa bu son aylarda kısıtlanmalıdır. Direksiyonla anne adayının karnı baskı altında kalmamalıdır. Araba içerisinde uzun süre oturmak kan dolaşımını etkiler, ayak ve bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle, uzun süreli yolculukta her 1 veya 2 saatte bir mola vererek hafif yürüyüş yapılmalı ve kan dolaşımı artırılmalıdır. Eğer hamilelikte otomobille yolculuk ederken kaza geçirilir ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kazanın hafif olması durumunda bile ihmal edilmemelidir.
   


Sayfayı Paylaş