Hamilelikte İlk Üç Ay Uçak Yolculuğu

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte İlk Aylarda Uçak Yolculuğu

  Hamileyken uçak yolculuğu yapmak çoğu kez anne adayında endişe yaratır. Uçak firmalarının hamile olduğunu beyan eden kadınlardan uçabilir raporu istemesi ise bu korkuları şiddetlendirir. Oysa hamilelikte uçak yolculuğu kanama, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ya da erken doğum gibi risk faktörlerinin olmadığı durumlarda son derece güvenlidir. Bir anne adayının uçakta aldığı riskler normal bir kişiyle aynıdır. Buradaki en önemli sorun hareketsizliğe bağlı bacaklarda oluşan kan dolaşım bozukluklarıdır. Bunun için koridor tarafında ve bacakların uzatılabileceği şekilde koltuklarda oturmak hamilelerde hareket özgürlüğünü artırarak kan pıhtılaşma riskini azaltır. Uzun saatler sürecek yolculuklarda kan sulandırıcı ilaç doktor tarafından uygulanıp seyahate çıkılabilir. Hamilelikte yolculuk süresince mutlaka emniyet kemeri bağlı kalmalıdır. Hamileyken havaalanı güvenlik kapılarından mümkünse geçmemek daha doğrudur. Çünkü doğacak bebeklerde çeşitli kan hastalıkları olasılığını artırmaktadır.

  Genel olarak yolculuk esnasında belki de en önemli risk geçirilecek bir enfeksiyon veya oluşabilecek bir komplikasyon ile baş etme zorluğudur. Vajinal kanama, ciddi baş ağrısı, karın ağrısı, karında kasılma, su kesesinin açılması, görme problemleri vb. durumlarda hemen bir doktora başvurmak gerekir. Temiz olmayan su ve gıdaların tüketiminden, bağırsak enfeksiyonlarından özellikle kaçınılmalıdır. Bu sebeple nereye ve nasıl yolculuk yapılırsa yapılsın, mutlaka öncesinde hamileliği takip eden doktorun fikrini ve önerilerini almak doğru olacaktır.

  Uçma stresi olmayan bir anne adayında eğer sağlıkla ilgili bir problem de yoksa ve doktorundan onay alarak rahatlıkla uçak seyahati yapabilir. En rahat seyahat zamanı ikinci üç aydır ve gebelik rahatsızlıkları ortadan kalkmıştır. Genelde; kanama geçirmiş hamileler, çoğul hamilelik yaşayanlar, şeker hastaları, tansiyon problemi olanlar ve erken doğum öyküsü bulunanlar için sakıncalı olmaktadır.

  Bir çok havayolu şirketi 36. haftadan sonra hamile kadınları uçaklara kabul etmemektedir. Bu haftadan sonra doğum riski yüksek olduğundan, havada yaşanacak bir doğumda olası bir aksilikle karşılaşmamak için buna dikkat etmektedirler.

  Uçak yolculuklarında akıllara takılan sorulardan biri, hamileyken geçilen güvenlik kapıları ve diğeri de kabin basıncının bebeğe zarar verip vermediğidir. Güvenlik kapılarındaki dedektörlerin, uzmanlarca zararsız olduğu söylenmektedir. Onlar metal dedektörüdür ve x ışını ile çalışmamaktadırlar. Ama yine de daha rahat edilecekse, güvenlikteki kişilere söylendiğinde bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Diğer bir konu olan kabin basıncının ise hiç bir tehlikesi yoktur. turkeyarena Belirli bir derecede sabitlenen kabin basıncında, siz rahat nefes aldığınız sürece bebek de içeride rahattır.

  Uçak seyahatlerinde dikkat edilecek konu yine gidilen mesafedir. Uzun yolculuklar yapmak ve aynı yerde uzun oturmak sakıncalı olabilmektedir. Sürekli hareketsiz oturmak kan dolaşımını etkiler ve ayak ile bileklerde şişmelere neden olur. Hatta varis riskini de artırır. Ayrıca yurt dışına çıkılıyorsa, gidilen ülkenin hamile bir kadın için sağlıklı olup olmadığı araştırılmalıdır. Gidilen yerde sancıların aniden başlaması ya da herhangi bir rahatsızlığın yaşanması durumunda en yakın sağlık kuruluşları önceden belirlenmelidir. Yine diğer yolculuklarda olduğu gibi, giyim şekli rahat olmalı ve beslenmek için bir kaç yiyecek bulundurulmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş