Hamilelikte İlk Aylarda Sigara İçmek Zararlımıdır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 1 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Sigara İçmek Zararlımıdır

  Hamilelikte sigara tüketimi bebek ve hamilelik üzerine son derce olumsuz etkilere sebep olur. Sigaranın içerdiği zift, nikotin, karbon monoksit ve diğer zehirli birçok madde üst solunum yollarına, buradan bronşlara ve kana geçer, böylece de solunum sistemi, kalp ve damarlar olmak üzere vücudun tüm organ sistemlerine zarar verir.

  Gebelik esnasında sigara kullanan annelerin bebeklerinde düşük doğum kilosu, ani ölüm sendromu, bebeğin anne karnında ölmesi, ileriki dönemlerde davranışsal sorunlar görülmesi gibi pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir.

  Bu nedenle gebelikte sigaranın bırakılması anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemlidir.

  Pasif sigara dumanına maruz kalan anne adayları ise, bebeğini kaybedebilir, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurabilir, doğumsal anomalisi olan bebek doğabilir, bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay içinde aniden ölebilir, bebekler doğduktan sonra daha sık hastalanır, bebeklerin akciğer fonksiyonları daha az gelişir, bebeklerde pnömoni, astım gibi sağlık sorunları daha fazla görülebilir.

  Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer.

  Nikotin kuvvetli bir damar büzücü ajandır. Rahme giden kan akımını azaltır. Karbon Monoksit hücrelere zarar vererek gelişme geriliğine neden olabilir, ayrıca kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltır. Anne kanında oksijen azalınca bebeğe giden oksijen miktarı ve diğer besin maddeleri de azalacaktır.

  Genel olarak sigara kullanan annelerin bebekleri 200-250 gram daha düşük ağırlıkta ve 1 cm daha kısa doğmaktadır. Ayrıca doğum kilosu düşük olan bebeklerin kronik bir hastalığa yakalanma ve doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde ölüm riski artmaktadır.

  Sigara içen gebelerde düşük ve erken doğum olasılığı 2 kat artmakta ve doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde ölüm riski artmaktadır.

  Doğumdan sonra 2. – 5. aylar arasında “ani bebek ölümü” en önemli bebek ölüm nedeni olup, sigara içen annelerin bebeklerinde bu risk içilen sigara sayısına bağlı olarak 2-6 kat artmaktadır.

  Solunum sistemi, sinir sistemi, duyu organları, deri ve idrar yolları hastalıkları sigara içen annelerin çocuklarında daha sık görülmektedir.

  Annenin süt vermesinde ve süt miktarında azalmalara ve sorunlara neden olabilir.

  Yapılan çalışmalarda doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, heceleme ve okuma zorluklarının daha sık olduğu görülmüştür.turkeyarena Yine bazı çalışmalarda bu bebeklerde entellektüel gelişimde yetersizlik ve bazı davaranış bozukluklarının daha sık olduğu gösterilmiştir.

  Ayrıca doğumdan sonra da etrafında sigara içenlerden dolayı dumana maruz kalan çocuklarda da birçok sağlık problemi daha sık görülmektedir.

  Özetle Hamilelikte Sigaranın Zararları Şöyledir
  – Erken doğum
  – Düşük doğum ağırlığı, prematurite
  – Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur, doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
  – Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
  – Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
  – Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman, ablasyo) riski artar.
  – Bebeğin eşinin aşağı yerleşmesi (plasenta previa) artar.
  – Membranların erken yırtılması (erken su gelmesi) riski artar.
  – Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.
   


Sayfayı Paylaş