Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu
  Hamilelik döneminde en sık karşı karşıya kalınan bakterisel hastalıklardan bir tanesi idrar yolları enfeksiyonudur. Hiç belirti vermeden anneyi ve anne karnındaki bebeğini ciddi olarak etkileyebilir. Var olan enfeksiyon için en önemli risk faktörü, idrarda belirtisiz enfeksiyon varlığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde, enfeksiyonun idrar yollarının üst kısımlarına yayılması ve ciddi problemlere yol açması daha muhtemeldir.

  Araştırmalara göre: “Kadınların, anatomik farklılıklarından dolayı, enfeksiyon oranları erkeklere daha yüksektir. Bunun sebebi; kadınlarda mesaneden idrar çıkış bölgesine kadar olan bölümün kısa olması, idrar boşaltma bölgesinin yüksek bakteri sayılarına sahip anüs bölümüne ve vajinaya olan yakınlığıdır.”

  Gebelikte idrar yolları enfeksiyonu neden önemli ve tedavi edilmezse nasıl sorunlara yol açabilmektedir?
  Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu ciddi problemlere neden olabildiğinden önemsenmesi gerekmektedir. Hatta tedavisi geciktirilen idrar yolu enfeksiyonları düşük, erken doğum, prematüre bebek, hipertansiyon, kansızlık, amniyon sıvısının enfeksiyonu ve böbreklerde kalıcı hasara yol açılabilir.

  İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri
  Çoğu zaman hiçbir belirti görülmez. Önemli belirtileri arasında, idrar yaparken yanma hissi, ateş yükselmesi, yeni başlangıçlı bulantı/kusma ve böbrek bölgesi ağrıları sayılabilir. Bu tür yakınmalar görüldüğünde, doktora durumu anlatarak, uygun inceleme ve tedaviye hemen başlanmalıdır.

  İdrar yolu enfeksiyonlarında uygun tedavi takibi

  • Gebeliğin ilk 3 ayı içindeki muayene döneminde idrar kültürü yaptırılmalı.

  • Belirti vermeyen her bakteri varlığı uygun şekilde tedavi edilmelidir.

  • Yeterli sıvı tüketilmeli (3 litre/gün).

  • Hamilelik öncesi tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu şikayeti varsa, idrar kültürü taraması ilk sonuçları normal çıksa bile hamilelik boyunca devam ettirilmeli.

  İdrar yolu enfeksiyonlarında Antibiyotik Kullanımı
  Özellikle hamile kadınlar reçete edilen antibiyotikleri kullanırken endişe duyabilir. Hatta bazı hamileler bu korkuları nedeniyle, doktorları tarafından önerilen antibiyotiklerini hiç kullanmamaktadır. Bu da erken dönemde hastalık tedavi edilip, geçecek iken, tam tersi ilerleyerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
   


 2. Misafir Guest

  4 haftalık hamileyim ve idrar testinde idar yolu enfeksiyonu çıktı. hamilelik çok yeni olduğu için doktor antibiyotik vermedi. acaba bunun için ne yapmam gerekir yada en aza indirmek için
   

Sayfayı Paylaş