Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 4 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Anlaşılır

  Huzursuz bacak sendromu, özellikle akşamları otururken veya yatarken bacaklarda aşırı derecede rahatsızlık vermesi ile karakterize bir sorundur. Huzursuz bacak hastaları oturduklarında, ağrı nedeni ile kalkıp dolaşma hissine sahip olurlar ve bunu yaptıklarında da gerçekten rahatsızlık hissi geçici de olsa kaybolur.

  Huzursuz bacak sendromunun olası nedenlerini açıklamaya yönelik bazı teoriler şöyledir:

  Dopamin olarak bilinen beyin kimyasalında dengesizlik. Dopamin, kas hareketlerini düzgün tutmaya yardımcı olur ve dengesizlik huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.

  Hamilelikte yeterli miktarlarda folik asit almamak veya demir eksikliği de huzursuz bacak sendromuna neden olabilir.

  Östrojen seviyelerinde artış yaşanması da altta yatan bir diğer sebep olabilir.

  Hamilelik veya hormonal değişiklikler, geçici olarak HBS belirtilerini kötüleştirebilir. Bazı kadınlarda, gebeliğin son trimesterinde ilk defa bu sorunla karşılaşabilir. Çoğu olguda, bu durum, doğum sonrası kaybolur.

  Öneriler
  Ağrı kesiciler alın. Semptomlar seğirmeye başladığında, rahatsızlık baş gösterdiğinde çok hafif durumlar için ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) gibi hafif ağrı kesiciler kullanılabilir.
  Hamam ve masaj deneyin. Sıcak bir banyoda su içinde kalarak bacaklara masaj yapılması sizi rahatlatacaktır.

  Sıcak veya soğuk paketleri uygulayın. Sadece sıcak yada sadece soğuk yada her ikisinin birden kullanımı bacaklarınızdaki duyumu azaltacaktır.

  Rahatlama teknikleri. Meditasyon veya yoga gibi rahatlama tekniklerini deneyin. Stres, HBS’yi kötüleştirebilir.turkeyarena Özellikle geceleri yatmadan önce, nasıl rahatlayacağınızı öğrenin.

  İyi bir uyku. Yorgunluk HBS belirtilerini kötüleştirebilir, bu nedenle iyi bir uyku hijyeni önemlidir. İdeal uyku hijyeni, serin, sessiz ve konforlu bir uyku ortamdır ve aynı zamanda yatağa gitme, aynı zamanda kalşteli dinlenmedir.

  Egzersiz. Hafif ve düzenli egzersiz sizi rahatlatabilir. Spor salonunda aşırı ya da çok geç saatlerdeki egzersizler belirtileri kötüleştirebilir.

  Kafeinden kaçının. Bazen kafeinden uzak durmak huzursuz bacak sendromu hastalığına iyi gelebilir. İyi geldiğini saptamak için bir hafta süre için kahve, çay ve meşrubat ve çikolata gibi kafeinli ürünlerden uzak durun.

  Alkol ve tütün iki sıkıntılı madde. Bu maddeler aynı zamanda HBS belirtileri kötüleştirebilir veya tetikleyebilir. Onlardan kaçınarak kendinizi test edin.
   


Sayfayı Paylaş