Hamilelikte Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılır

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Hepatit B Aşısı Ne Zaman Yapılır

  Eğer anne taşıyıcı ise doğumdan sonraki ilk 12 saatte mutlaka bebeğe hepatit-B aşısı yapılmalıdır. Çünkü anne taşıyıcı ise bebeğine doğum esnasında hepatit bulaştırmaları mümkündür. Eğer anne değil de baba hepatit-b taşıyıcısı ise anne hamilelik öncesinde aşı yaptırmalı. Eşi hepatit-b taşıyıcısı olan kadınlar hepatit-b hastalığına yakalanabilirler. Bu nedenle aşı ile korunma sağlanmalıdır. Eğer anne hamilelikten önce aşı yaptırmadıysa mutlaka hamilelik sırasında aşı yaptırmalı.

  Hepatit B aşısı canlı virüs içeren bir aşı değildir, virüse ait canlı olmayan bazı antijenleri içeren bir aşıdır. Bu nedenle hamilelerde uygulanmasının anne veya bebek açısından bir sakıncası yoktur. Hepatit B aşısı “HBsAg antijeni” içerir, bu antijen non-enfeksiyöz özelliktedir yani anne ve bebekte hepatit hastalığı oluşumuna neden olamaz.

  Hangi gebelere Hepatit- B aşısı yapılmalıdır?
  - Eşinde hepatit b olanlar. Bu kadınların eşlerinden hastalığı alma riskleri yüksek olduğu için aşı ile korunma planlanmalıdır.
  - Yakın zamanda uyuşturucu kullanmı olan anne adaylarında da hepatit b alma ihtimali yüksek olduğu için aşılama planlanmalıdır.
  - Gebelikten önceki 6 ay içerisinde birden fazla cinsel partneri olan kadınlar.

  Özellikle yukarıdaki durumlarla ilgili hamilelere Hepatti B aşısı uygulnmalıdır. Hepatit B aşısı her hamileye rutin uygulanan bir aşı değildir. Daha önce aşı olmamış ve hepatit B virüsü ile karşılaşmamış, bağışıklanmamış her kadının hamileliği sırasında bu virüsle karşılaşma olasılığı terorik olarak vardır, bu aşıdan dikkatli olmalıdır.turkeyarena Karşılaşma olasılığı yüksek olan veya korunma amaçlı aşılama isteyen anne adaylarına aşılama uygulanabilir. Hamilelik sırasında Hepatit B virüsü alan bir anne adayı bu virüsü doğum sırasında bebeğine geçirebilir.
   


Sayfayı Paylaş