Hamilelikte Hemoglobin Düşüklüğü Nedir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Hemoglobin Düşüklüğü Tedavisi

  Hemoglobin kanda eritrositlerin (alyuvar, kırmızı kan hücresi) içerisinde bulunan ve oksijen il ekarbondioksiti taşımayı sağlayan moleküldür. Yapısında demir bulunur, bu nedenle demir eksikliğinde hemoglobin sentezi azalır dolayısıyla kansızlık (anemi) gelişir.

  Hamilelikte kan plazma hacminin artması nedeniyle hemoglobin ve hematokrit değeri bir miktar düşer. Yaklaşık olarak hamileliğin ilk trimesterinde (ilk 3 ayda) ve son trimesterinde (son üç ayda) hemoglobinin 11′in altında olması anemi (kansızlık) olarak kabul edilir. Hamileliğin ikinci trimesterinde bu sınır 10.5′dir.

  Demir eksikliği anemisi, gebelikte en sık görülen anemidir. Anemi kan hemogloblin (Hb) değerinin normalin altına düşmesidir. Gebelikte 1. ve 3. trimesterde hemoglobin 11 gr/dl ‘den düşükse veya 2. trimesterde hemoglobin 10.5 gr/dl ‘den düşükse anemi kabul edilir. Dünya nüfusunun yaklaşık %30’unun, dünyadaki gebe kadınların %50’sinden fazlasının, dünyadaki tüm kadınların 1/3’ünden fazlasının anemik olduğu tahmin edilmektedir. Gebelikte günde 6-7 mg demir ihtiyacı vardır.

  Aneminin Belirtileri
  - Halsizlik ve yorgunluk (en sık görülen semptomdur)
  - İştahsızlık
  - Efor dispnesi (Eforla nefes darlığı olması)
  - Başağrısı
  - Çarpıntı
  - Senkop (bayılma)
  - Kulak çınlaması
  - Uyku bozukluğu
  - Saç dökülmesi
  - Konsantrasyon bozukluğu
  - Baş dönmesi
  - Anjina pektoris (Göğüs ağrısı)

  Tedavi:
  Tedavinin amacı aneminin düzeltilmesi ve demir depolarının doldurulmasıdır. Bu amaçla ağızdan demir preparatları ve demirden zengin diyet uygulanır. 200 mg/gün elementer demir alınmalıdır. Anemi düzeltildikten sonra demir depolarının dolması için tedaviye 3 ay daha devam edilmelidir. Demir tedavisinin bulantı, kusma, ishal, kabızlık, midede rahatsızlık gibi yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler haplar yemeklerden sonra alınarak giderilebilir.

  Demir tedavisi alan gebeler demirin emilimini azaltan besinlerle birlikte bu ilaçları almamalıdırlar. Demir preparatlarının emilimini azaltan besinler: antiasit ilaçlar, yumurta, kalsiyum tuzları, süt ve süt ürünleri, tetrasiklin türü antibiotikler, çay, kahve. Eğer demir preparatları portakal suyu, proteinden zengin gıdalar ile birlikte ve aç karnına alınırsa emilim artacaktır.

  Aynı zamanda demirden zengin diyet örneğin karaciğer, kırmızı et, yumurta, kuru bakla, tahıl, taze sebze, kuru meyve v.b alınmaya özen gösterilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş