Hamilelikte Hazımsızlık Belirtileri, Sorunu

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 31 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Hazımsızlık Olur mu

  Hamilelikte karında şişlik, aşırı gaz oluşması, mide yanması, hazımsızlık gibi şikayetler çok sık görülür. Bu şikayetlerin çoğunluğu büyüyen rahmin mideyi sıkıştırmasına bağlıdır, bir grup hastada neden gebelikten önce bulunan ülser benzeri bir mide rahatsızlığı olabilir ancak çoğunlukla hiçbir neden bulunamaz. Bazı hamileler zaten gebelikten önce de her zaman bu tür mide-barsak şikayetleri olduğunu ifade ederler. Hamilelikte artan hormonların etkisiyle sindirim sisteminde gevşeme olması da bu şikayetlere zemin hazırlar. Soda, kahve, portakal suyu, greyfurt suyu, ananas suyu, çikolata ve herhangi bir besin hazımsızlığa yol açabilir.

  Hamilelikte hazımsızlık ve şişkinilik genellikle östrojen ve progesteron hormonlarındaki artışa bağlıdır. Bu hormonlar görevi sindirim sistemi ve tüm düz kaslarınızda gevşemeye neden olan hormonlardır. Sindirim sistemini oluşturan kaslardaki gevşeme sindirim işlemini yavaşlatır ve bu sebeple fazla yenen yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık ve karın bölgesinde rahatsızlığa sebebiyet verir. Hamilelik süresince hazımsızlık sorununun yaşanması oldukça normaldir ancak bazı ufak önlemler ile rahatsızlığın verdiği problemler azaltılabilir. Ana öğünler çok yemektense öğünlerini gün içerisine paylaştırarak azar azar yemek, yemeğe yeteri kadar zaman ayırmak ve iyice çiğnemek hazımsızlığı gidermede oldukça faydalıdır.turkeyarena Ayrıca giyimde bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli, bel ve karın bölgesini gereğinden fazla sıkan giysiler tercih edilememelidir.

  Hamilelikte şişkinlik ve hazımsızlık için ne yapmak gerekir:
  - Düzenli uykuya önem verin.
  - Hamilelik boyunca doğru ve dengeli beslenmeye özen gösterin.
  - Egzersiz hamilelikte bir çok konuda olduğu gibi didpepsi konusunda da faydalıdır.
  - Yemek aralarını çok uzatıp birden fazla miktarda yemek yemeyin, sık aralarla her öğünde az miktarda yemeye özen gösterin
  - Stres her insanda bu tür şikayetleri arttırır, stresten uzak durun.
  - Aşırı kahve tüketiminden kaçının
  - Alkol bu şikayetleri arttırır ve zaten gebelikte asla kullanılmaması gerekir.
  - Sigara bu şikayetleri arttırır ve zaten gebelikte asla kullanılmaması gerekir.
  - Fazla baharatlı, acılı, soslu yiyeceklerden kaçının
  - Kızartma ve yağlı yiyeceklerden kaçının

  - Bazı ilaçlar (vitaminler, demir hapları) bu şikayetleri arttırabilir, doktorunuza bu ilaçları değiştirmek konusunda danışın

  Doktorunuz bu tür şikayetlerinizi azaltmak için bazı ilaçlar önerebilir, bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz ancak yukarıdaki önlemlere dikkat etmek her zaman gereklidir.
   


Sayfayı Paylaş