Hamilelikte Halsizlik Nasıl Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 27 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Halsizliği Gidermek İçin

  Hamilelikte halsizlik en çok görülen şikayetler arasındadır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında daha sık görülür. Gebeliğin son aylarında vücudun ağırlaşması, hareketlerin zorlaşması, alınan kilolar da halsizlik hissi ve iş yapmada zorluk benzeri yakınmalara neden olur.

  Halsizlik Neden Olur
  Gebelik sırasında görülen halsizlik, yorgunluk hissi anemi (kansızlık) gibi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi sıklıkla hiçbir neden bulunamaz. Gebeliğin özellikler ilk aylarında bulantı ve kusmaların yoğun olmasından dolayı iyi beslenememe, gebeliğe bağlı psikolojik olarak iyi hissetmeme, yaz aylarında çok terleme ile su kaybetme gibi faktörler halsizliğe neden olur.

  Halsizliği önlemek en azından azaltmak için öncelikle bu şikayetinizden mutlaka doktorunuza bahsedin. Anemi veya başka bir nedeni varsa buna yönelik demir hapları gibi tedaviler verilecektir. Böyle bir neden yoksa beslenmenize dikkat etmeniz, bol su ve sıvı içecekler tüketmeniz, doktorunuzun önerdiği vitaminleri düzenli almanız halsizlik şikayetinizin azalmasını sağlayacaktır. Bunların dışında halsizliğe karşı yapılabilecek en güzel davranışlardan birisi egzersiz ve spordur. Düzenli hergün egzersiz, spor, yürüyüş, yüzme veya benzeri aktiviteler halsizlik, yorgunluk gibi şikayetleri yok edeceği gibi kendinizi hem fiziksel hem psikolojik olarak iyi ve güçlü bir hamile olarak hissetmenizi sağlayacaktır.

  Neler Yapmalısınız?
  1-Yorgunluğu vücudunuzun normal uyarısı gibi kabullenip, ihtiyacınız olduğu kadar dinlenin. (1–2 saatlik gündüz uykularınız, kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayabilir).

  2-Düzenli ve sağlıklı beslenin. Bu konuda bir diyetisyenden yardım almanız, işinizi kolaylaştıracaktır.

  3-Alkol ve sigaradan uzak durun.

  4-Aşırı çay, kahve, asitli ve şekerli içecekleri tüketmeyin.

  5-Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın.

  6-Yeterli sıvı alın. (Günde 3–4 lt.)

  7-Sıkıntılı ve gerginseniz, gün içinde birkaç kez nefes ve kas gevşeme egzersizleri uygulayın. (Sakin ve sessiz bir ortamda, hoşlandığınız bir müzik eşliğinde kanepeye uzanın. Gözlerinizi kapatın ve kendinizi mutlu, huzurlu hissedebileceğiniz bir ortamda olduğunuzu hayal edin. Derin, düzenli bir şekilde nefes alıp, tekrardan yavaş ve düzenli bir şekilde nefes verin. Her soluk verişinizde, vücudunuzu ve kaslarınızı gevşetmeye çalışın).

  8-Eşinizle sağlıklı bir iletişiminiz olsun. Hamilelik ve sonrası için planlarınızı beraber konuşun. Eşinizin hamileliğinizle ilgili duygularını öğrenin.

  9-Hamileliğinizde yaşadığınız olumsuz belirtileri, doktorunuza sorun. Sürecinizle ilgili bilgi edinmeye çalışın, bunun için kitap okuyun.turkeyarena Çevrenizde, yakın dönemde hamilelik geçirmiş kişilerle konuşun, onların yaşadığı süreçleri öğrenin ve sıkıntılarınızı paylaşın.

  10- İş yoğunluğunuzu azaltıp, kendinize ve keyif aldığınız hobilerinize daha fazla zaman ayırın.

  Unutmayın, bebeğinizle mutlu ve sağlıklı bir yaşam sizi bekliyor.
   


Sayfayı Paylaş