Hamilelikte Göğüslerdeki Değişiklikler Nelerdir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Göğüslerde Değişiklik

  Hamileliğin başından itibaren anne adayı göğüslerinde bazı değişiklikler hisseder ve görür. Bu değişikliklerden bazıları anne memesini emzirmeye hazırlamak için doğal bir süreçtir. Süt kanallarının büyümesine bağlı meme hacmi artar ve hassasiyet gelişir. Göğüslerde ağırlaşma hissedilebilir. Meme boyutları arasında fark oluşabilir. Meme cildi altında damarlar görünür hale gelebilir.

  Göğüs uçları da gebelik boyunca büyür ve hassaslaşır, rengi koyulaşır. Göğüs uçlarından gebelik sırasında az maktarda süt gelebilir. Kolostrum denilen bu başlangıç sütü berrak veya sarımsıdır. Göğüs uçlarından kanlı sıvı gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız. Göğüs uçlarının üzerinde küçük çıkıntılar oluşur (Montgomery tüberkülleri), bu çıkıntılar göğüs ucu sağlığını korumaya yardımcı olmak için yağ salgılar. Bu bölgeyi sabunla temizlemeden sadece suyla durulamalısınız.

  Gebelik sırasında memelerde meydana gelen değişiklikler

  *Areola (Meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge) daha fazla koyulaşacak, genişleyecek ve üzerinde koyu renkli pütürler oluşacaktır. Areoladaki bu koyulaşma doğum sonrasında azalır ancak tam olarak kaybolmaz.

  *Göğüslerinizin için artan kan akımı nedeniyle meme üzerindeki toplardamarlar belirginleşir. Açık renkli kadınlarda daha çok belirgin görülür. Damarların belirginleşmesi her türlü besin ve sıvının anneden bebeğe gittiği bir taşınma sisteminin göstergesi niteliğindedir. Bu durum doğum sonrasında ya da emzirme sonrasında normale dönüşür.

  *Duyarlılık ve acı: Gebelikte memeleriniz gittikçe büyümesine rağmen dokunmaya karşı duyarlılaşacaklar.Gebelikte memeler doğuma hazırlanıyor. Süt kanalları hazırlanıyor. Özellikle göğüs uçlarınızın daha duyarlı olmasına neden olur.

  *Göğüs akıntısı (kolostrum): Buna ön sütte denilebilir. Tatlı ve sulu bir sıvıdır. Gebeliğin ikinci üç ayında göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlayacak. Kolostrum kalın ve ilk başta sarı görünür, gebeliğe yakın solgun ve neredeyse renksiz olur. Doğumdan sonra ilk birkaç emzirmede süt kolostrum şeklinde gelecektir. Bu olduğunda paniğe gerek yoktur veya olmaz ise endişelenmenize gerek yoktur.

  *Büyüme ve gelişme: Gebelikte memeleriniz 3-4 katına kadar büyüyebilir. Doğum sonrası gebelikte sarkma olup olmaması genetik özelliklerin yanında size de bağlıdır. Doğum sonrasında memelerde sarkmaların olması gebelikten değil, gebelik boyunca yeterince destek sağlanmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gebelik döneminde mutlaka iyi destekli bir sütyen kullanın. Memeleriniz çok iri ve sarkmaya eğilimliyse geceleri bile sütyen takmanız uygun olacaktır. Geceleri gece sütyeni kullanmanız uygun olur.

  İlk gebeliğinde memelerinde büyüme olan kadınların ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde aynı şekilde irileşme olmayabilir.Bunun nedeni ilk gebelik döneminde memelerde oluşan değişiklikler nedeniyle sonraki gebeliklerde aynı ölçüde bir değişikliğe gereksinim olmaması ve memelerin gebelik hormonlarına ilk gebelikte verdikleri oranda tepki vermemeleridir.

  Gebelik döneminde göğüslerinizin bakımı: Gebelik boyunca göğüslerinizin korumasında krem, losyon ve sabunla yıkanmaması önerilir. Gebelikte göğüslerinizde meydana gelen akıntı, kolostrumları ılık suyla yıkamanız tavsiye edilir. Gebeliğin son aylarında göğüs uçları çok hassas olacağından göğüs uçlarının dokunularak çok fazla uyarılması rahim kasılmalarına neden olur dolayısıyla erken doğuma sebep olabilir.

  Göğüslerde kaşıntı ve çatlaklar: Gebelik döneminde memelerde meydana gelen büyümeye gerilemelere neden olur. Bu gerilmelerde memelerde çatlaklar oluşmasına neden olur.turkeyarena Kaşıntıyı ve çatlakları azaltmak için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.

  Memelerde Ağrı: Gebelikte memelerin büyümesi, hacminin artması, ağırlaşması, gerginleşmesi ağrıya neden olabilir. Bu ağrıyı gidermek için sıkı giysilerden uzak durup gebe sütyeni kullanmanız faydalı olabilir.
   


Sayfayı Paylaş