Hamilelikte Göbek Kaşıntısı Ne Zaman Başlar

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Göbek Deliği Kaşıntısı

  Pekçok kadın gebeliğin seyri sırasında vücudun belirlli bölgelerinde ya da genelinde değişik derecelerde kaşıntı sorunu yaşar. Kaşıntılar çoğu zaman hem anne adayı hem de bebek açısından tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı özel durumlar da söz konusu olabilmektedir.

  Gebelik sırasında vücutta kaşıntı çok çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, hangi nedenle olursa olsun gebelikte kaşıntı mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Bunun dışında gebelikte karın ve diğer bölgelerin gerilmesine bağlı oluşan çatlaklar da kaşıntıya sebep olabilir.

  Gebelikte göbek etrafında görülen kaşıntının nedeni buradaki cildin gerilmesi ve çatlamasıdır.

  Özellikle hızla büyüyen karın ve memeler etrafında kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler etrafında oluşan çatlakların ilk belirtisi kaşıntıdır.turkeyarena Hormonal değişimler de ciltte hassasiyeti arttırarak kaşıntıya yol açabilir.

  Tedavi:
  Kaşıntının sebebine göre tedavisi yapılır. Çatlaklara bağlı kaşıntı durumunda nemlendirici kremler ve bademyağı kullanılabilir.

  Kaşıntılar Nasıl Önlenir?
  Hemen herkeste görülebilen basit kaşıntılar ile başa çıkmak için alınabilecek basit önlemler vardır.

  Çok sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının. Sıcak su cildi kurutarak elastikiyetini azaltır. İdeal olan ılık su ile banyo yapmaktır.

  Banyo sonrası sabun ve şampuanı iyice durulamak ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulamak önemlidir.

  Bazı parfümler ciltte rahatsızlığa neden olabileceğinden kokusuz kremler ile vücudu nemlendirmek yararlı olacaktır.

  Ayrıca yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki basit kaşıntıları gidermekte etkili olduğu bilinmektedir.

  Ek olarak bol ve pamuk bazlı kıyafetlerin tercih edilmesi, günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkılmaması da alınabilecek basit ama etkili önlemler arasındadır.
   


Sayfayı Paylaş