Hamilelikte Genital Bölge Tüy Temizliği Nasıl Olmalı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Hamilelikte Genital Bölge Tüy Temizliği

  Hamile kadınlar doğum yaklaşırken büyük bir hazırlığa girişirler. Bu hazırlıklardan en önemlisi de kişisel temizlik ve bakımdır. Doğuma giderken ağda yaptıran hamile kadın sayısı bir hayli fazladır. Peki doğuma giderken tüyler alınmalı mıdır: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimler açıkçası bu durumla çok ilgilenmezler. Doktorların ortak görüşü de paket bölgesinin ağda veya jiletle temizlenmemesi, buradaki tüylerin makas ile kısaltılması şeklinde. Genital bölgenin tüylü olmasının bebeğin doğumuna hiçbir olumsuz etkisi yok. Göbek bölgesindeki tüyler ise sezaryen ile doğum yapacaklar için önemli. Eğer hazırlıksız sezeryan doğuma gittiyseniz doğum hemşiresi o bölgeyi kısa sürede traş eder.

  Genital bölgedeki tüyleri temizleme yöntemleri

  İğneli epilasyon: Elektroliz Hamilelik sırasında elektroliz yönteminin güvenilirliğini ortaya koyan araştırmalar mevcut değildir. Fetus üzerindeki etkileri konusunda yeterince bilgi olmayışı nedeniyle uzmanlar hamilelik döneminde elektroliz yönteminden uzak durulmasını tavsiye ediyorlar. Buna rağmen elektroliz yöntemini uygulamaya kararlıysanız, son üç ayda meme etrafına ve karın bölgesine epilasyon yaptırmaktan kaçınmalısınız. İğneli epilasyonda termoliz ve galvanik olmak üzere kadın iki tür akım kullanılır. Termoliz diaterm, radyo dalgası, kısa dalga veya yüksek frekans olarak da adlandırılabilir. Galvanik kadın elektroliz yönteminde kişi ile cihaz arasında bir elektrik akımı dolaştırılır. Amniyotik sıvı iletken vazifesi diyet görebileceğinden bu yöntem hamilelikte kullanılmamalıdır. gebelik döneminde lazerli veya iğneli epilasyon ile kimyasal yöntemlerle yapılan epilasyon yöntemlerini önermiyoruz. Her durumda iğneli epilasyon uygulamasına başvurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Lazer epilasyon
  Lazer epilasyonda kadın tüydeki koyu renk pigmentler hedeflenir ve kıl folikülüne termal ve/veya mekanik hasar verilir. Hamilelik sırasında lazer epilasyonun güvenliğini değerlendiren yeterli bilimsel çalışma mevcut değildir. Dolayısıyla, fetus üzerindeki etkileri konusunda yeterince bilgi olmayışı nedeniyle uzmanlar hamilelik döneminde lazer epilasyon yönteminden de uzak durulmasını tavsiye ediyorlar.

  Ağda
  Hamilelik sırasında cildiniz ağdaya eskisinden daha farklı reaksiyon gösterebilir. Hamilelikte cilt çok daha hassas olabileceği için ağda öncesi ve sonrasında rahatlatıcı bir antiseptik solüsyon kullanılması yanma veya batma hissini azaltabilir. Ayrıca enfeksiyon oluşmasının önlenmesine, tahriş ve kızarıklığın azaltılmasına da yardımcı olabilir. Kadınlar genellikle ağdayı tüy dökücü kremler veya jilete kıyasla daha uygun ve rahat bulmaktadır. Genel olarak ağdanın hamilelikle ilgili sakıncaları bulunmasa da, sizin hamileliğinize özel bazı durumlar nedeniyle ağda yaptırmaktan kaçınmanız gerekli olabileceğinden, öncelikle doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

  Tüy dökücü kremler
  Tüy dökücü kremlerin içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle hamilelikte kullanımı önerilmemektedir. Bu maddelerin zararlı olduğuna dair bulgular mevcut olmamakla birlikte, zararlı olmadığı da bilimsel çalışmalarla gösterilmemiştir. Doktorunuza danışarak tüy dökücü krem kullanmaya karar vermeniz durumunda, her tür kozmetik üründe olduğu gibi, tüy dökücü kremlerde de cildinizin nasıl bir reaksiyon vereceğini görmek için önce cildinizin küçük bir bölümünde deneme yapmalısınız. Ancak kadın hem tüy dökücü kremler içindeki kimyasal maddelerin kokusu hamile kadınlar için çok rahatsız edici olabilir, hem de nadir görülen bir alerjik reaksiyona yol açabilir.turkeyarena Bu nedenle bulunduğunuz ortam hem çok iyi havalanan bir ortam olmalı ve kimyasal yanıkların oluşmaması için zamanlamaya çok dikkat etmelisiniz.

  Jilet

  Hamilelik sırasında uygulaması en kadın rahat yöntem olmasa da, jilet her zaman en ucuz, en kolay seçenektir. Jilet kullanmaya karar verdiyseniz, eşinizin yardımını almanız gerekli olabilir. Cildinizin yumuşak ve esnek olması için her gün E vitamini içeren iyi bir nemlendirici bir kadın krem kullanmalısınız.
   


Sayfayı Paylaş