Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 25 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir
  Progesteron hormonunun artması bağırsak hareketlerini azalttığı için hamilelikte gaz sorunu ve kabızlık görülebiliyor. Bu nedenle kişiye gaz yapan yiyecekler nelerdir, bunları ayırt etmek gerekir. Bazı sebzeler, özellikle pişirildiğinde çok koku veren sebzeler ile çiğ sebzeler çok tüketildiğinde gaz yapar.

  Yavaş yemek, gazlı sebze ve kuru baklagilleri az miktarda tüketmekle gaz problemi zaten olmuyor. Bazen süt ve yoğurtlar da gaz yapabiliyor. Bunları da sınırlı miktarda tüketirlerse hamileler, gaz problemi yaşamazlar.

  Yuttuğunuz hava miktarını azaltın. Gün içinde birkaç ana öğün yerine sık sık ve azar azar yemek yiyin. Yerken acele etmeyin. Yemeğinizi iyice çiğneyin ve yerken konuşmayın. Şişeden veya pipet ile içmekten kaçının. Sakız çiğnemeyin.

  Sizde gaz yapan yiyecekleri belirleyin. Soruna yol açan yiyecekleri belirlemek için yediklerinizi bir yere not edin. Dengeli beslenmeyi aksatmadan sizde sorun yapacak yiyeceklerden uzak durmaya gayret edin. Kızartmalar ve yağlı yiyecekler uzak durun.

  Herhangi bir ilaç ya da bitkisel ürün kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bazı ürünler ve bitkiler hamilelikte zararlı olabilir.
   


Sayfayı Paylaş