Hamilelikte Egzama Bebeğe Zarar Verirmi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 8 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Egzama Bebeğe Geçermi

  Hamilelik döneminde egzamaen yaygın görülen bir durumdur. Hamile kadınlar gebelik döneminde güvenli olmayan egzama tedavileri konusunda dikkatli olmalıdırlar. Egzamadan şikayet eden birçok insanda ayrıca alerjiler de olabilir (gıda alerjisi ve diğer tahriş edici etkenler). Egzamayı nem, sıcaklık gibi çevresel değişiklikler de tetikleyebilir.

  Egzama genelde kendisini ciltte kaşıntılı kızarıklık ve döküntü olarak belli eder. Cilt pullanış bir görünüme de sahip olabilir.

  Egzama tedavisi
  Gebelik dönemindeki egzamanın tıbbi tedavisinde yöntem hekimin gözlem ve incelemesiyle olmalıdır.

  Gebelik döneminde egzamayı önlemek için cildi mümkün olduğunca nemli tutmak gerekir. Egzama olan yerleri kaşımaktan kaçınmalıdır. Bu durumu dahada kötüleştirebilir. Kaşınan yere soğuk kompres uygulamak kaşıntıyı hafifletir. Ayrıca cildi tahriş eden kıyafetler giyilmemelidir.

  Gebelikteki hormonal değişmeler ciltte reaksiyona yol açabilir. Gebelik öncesinde herhangi bir probleme yol açmayan maddeler gebelik döneminde alerjik bir etki yaratabilir. Eğer gebelik döneminde egzama oluştuysa buna yol açan etkenden (çamaşır suyu, deterjan, çeşitli kimyasallar, losyonlar, deodorant v.b.) uzak durmak gerekir.
   


Sayfayı Paylaş