Hamilelikte Durup Dururken Ağlamak

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 3 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Herşeye Ağlamak

  Hamilelikte, hormon değişiklikleri nedeniyle anne adayları sebepsiz yere ağlama krizlerine girebiliyor. Anne olmaktan dolayı yaşanan endişe, korku ya da üzüntü gibi değişken duygular bu süreçte yaşanabilmektedir. Bu nedenle duyulan rahatsızlıklar oldukça normal olmaktadır. Ancak sıklıkların artması ya da ağlama nöbetlerinin günlük hayata engel olması birçok kişiyi sıkıntıya sokar. Bu durumlarda anne adayının uzman bir doktora görünmesi mümkün olabilmektedir. Hamilelik depresyonu olabilecek bu durum olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden aşırı durumları göz önünde bulundurmak faydalı olmaktadır.

  Aniden, sebepsiz yere ağlamak:
  Bazen çok ufak sebeplerden dolayı, aniden ve aşırı gözyaşları içerisinde ağlama görülebilir. Bu esnada anne adayı ilgisizlik, korku, endişe gibi duygular içerisindedir genellikle. Bu tür problemler günlük hayatınızı ve mutluluğunuzu etkilemeyecek boyutta ve çok nadir olabilir. Ancak günlük yaşantınızı etkileyen, sürekli üzgün, depresyonda, korku içerisinde, kendinize zarar verdiğini düşündüğünüz derecede yoğun yaşıyorsanız bu problemleri mutlaka bir psikiyatri uzmanına başvurmalısınız. Bu tür ağlama krizleri (ağlama nöbetleri) hamilelik depresyonu belirtileri olabilir.

  Ağlamak bebeğe zarar verir mi?
  Nadiren ağlamak ve göz yaşları dökmek, bağırarak ağlamak gibi durumlar annelerin sandığı gibi bebeklerine zarar vermez. Ancak ağlamaya yukarıda anlatılan diğer belirtiler eşlik diyorsa ve depresyon, anksiyete bozukluğu, aşırı stres, sürekli üzüntü, iştahsızlık, yemek yiyememe gibi belirtiler varsa bu durumda anne zarar göreceği için doğal olarak bebek de zarar görebilir. Annenin sürekli üzgün olması, iyi beslenememesi, bol sıvı alamalası, yaşama sevincini kaybettiği için dışarı çıkamaması, yürüyüş yapmaması gebelik açısından istenmeyen ve zararlı sonuçlar doğurabilecek durumlardır. turkeyarena Bu nedenle bu belirtiler varlığında mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

  Tedavi için bir psikiyatri uzmanıyla konuşmanız ve sorunlarınızı anlatmanız neticesinde alacağınız fikirler çoğunlukla durumun düzelmesine yeterli olur. Hamilelikte ilaç tedavisi verilmeden bu tür durumlar hemen her zaman düzelir.
   


Sayfayı Paylaş