Hamilelikte Dudakta Uçuk Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Dudakta Uçuk Nasıl Tedavi Edilir

  Halk arasında uçuk olarak bilinen tıbben adı herpes simplex olan virüsün ortaya çıkması tamamen bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine ve bulaşmaya dayalıdır.

  Bu durum hamilelikte daha çok ortaya çıkma eğilimi gösterir ve tedavisi daha zordur.

  Uçuğun hamilelikte daha çok görülmesinin sebeplerinin arasında bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi ve sinirli stresli zamanların normale göre çok daha fazla olmasıdır. Bu durumlarda gerek bünyenin kendisinde barındırdığı uçuk virüsü gerekse başka bireylerden bulaşan uçuk virüsü kendisini hemen belli eder.

  Genellikle yüz bölgesinde, dudaklarda çıkan uçuk bazen de genital bölgelerde baş gösterir.

  Hamilelikte uçuk tedavisi:

  Uçuk normalde iki yolla tedavi edilebilir fakat bunların hiçbiri kalıcı tedavi yöntemleri değildir. Uçuk ne yazık ki hayat boyu bünyenin içinde saklanır ve zayıf düştüğünüz zamanlarda kendisini belli eder.

  Ağız yolu ile tedavi: Ağız yoluyla alınabilecek antiviral ilaçlar uçuk tedavisinde kullanılabilir. Fakat bu durum hamilelik sırasında pek tavsiye edilmez. Bebekle ilaç bir arada olmamalıdır sonuçta.

  Dışarıdan tedavi: Uçuğu tedavi etmenin bir diğer yolu ise üstüne sürülebilecek kremlerdir. Bunlar antiviral özellikte olup dışarıdan deriye sürülerek uygulanır.

  Temelde uçukla baş edebilmek için en iyi yol stresten uzak durmak ve beslenmenize vücut sağlığınıza dikkat etmektir. Diğer tüm yöntemler etkisini geçici olarak gösterecek ve sonuçta ilaç kullanmanız gerektiği için sizde farklı zararlar bırakacaktır.
   


Sayfayı Paylaş