Hamilelikte Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer, Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Dudak Kuruması Tedavisi

  Gebelikte dudak kuruması, sürekli susuzluk hissetmek sık rastlanan şikauyetlerden birisidir. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber hamilelikte artan sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudun aldığı bir önlem olabilir. Gebelikte şeker hastalığı (diyabet) de ağız kuruluğunun nadir nedenlerinden birisidir, kan şekerinin kontrol edilmesi gerekir.

  Ağız kuruması olan hastalarda dudaklarda çatlama, ağız kokusu, konuşmada güçlük, dilde yapışma, sürekli su içme isteği, nefesin kötü kokması gibi şikayetler de sıklıkla bulunur.

  Yapılması Gerekenler

  Gebelik döneminde yaşanan ağız kuruluğunu önlemenin en basit ve kolay yöntemi şüphesiz ki bol bol su içmek ve ağız hijyenine dikkat etmektir. Yanınızda sürekli ufak bir pet şişede su taşımanız tavsiye edilir. Aşırı şeker içeren gıdalar ve kafein ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden bunların az tüketilmesinde fayda vardır. Bu önlemlere rağmen geçmek bilmeyen bir ağız kuruluğu probleminiz varsa diş ve ağız sağlığınızda hastalık olabilir. Bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

  Burun tıkanıklığına sebep olan herhangi bir hastalığınız varsa bu durum sizin sürekli ağızdan nefes almanıza neden olacağı için ağız ve dudak kuruluğuna sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda KBB doktoruna başvurabilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş