Hamilelikte Diş Eti Şişmesi Nedenleri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Diş Eti Şişmesi Neden Olur

  Gebelik döneminde diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi yaygın bir şikayettir. Hamilelikte dişeti iltihaplanmalarına sıklıkla rastlanılmaktadır. dişetinde kanama, şişlik, kızarıklık ve dokunmaya karşı hassasiyet gelişmektedir. Bu durum ağız bakımını da gucleştirmektedir. Ozellikle fırcalama esnasında veya kendi kendine olan kanamalar oldukca dikkat cekicidir. Bu sıkıntılar genellikle gebeliğin ilk uc ayı icinde ortaya cıkmaktadır. Onlem alınmadığı taktirde iltihaplanma dişin destek dokusu olan kemiğe de gecebilir ve nihayetinde dişlerin kaybına yol acabilir. Daha az olmakla birlikte gebelik tumoru olarak adlandırılan zararsız ancak, kotu gorunumlu ve ağrılı dişeti buyumeleri gorulebilmektedir.

  Sebepleri
  Hamilelikte vucutta meydana gelen değişikliklerden dişeti dokuları da etkilenmektedir. Ağız bakımı hamilelikte daha da onem kazanmaktadır, cunku yukselen hormon seviyeleri var olan diş ve dişeti sorunlarını arttırmaktadır. Hormonların yuksek seviyede olması dişeti hucrelerindeki sıvı miktarını arttırır. Bu da dişetlerinin hassaslaşmasına ve şişmesine neden olabilmektedir. Ayrıca dişetinin enfeksiyonlara karşı olan direnci de olumsuz yonde etkilenmektedir. Ancak şunu da belirtmek gerekir, bu durum ağız bakımın yetersiz olması ile doğrudan ilgilidir.turkeyarena Ağız ortamında bulunan bakteriler rahatsızlığın şiddetlenmesine neden olmaktadır.

  Tedavi

  Hastalığın tek sebebi hormonlar değil diş ile dişeti arasında biriken bakterilerdir. Oncelikle hamilenin ağız bakımının iyi bir hale getirilmesi gerekmektedir. Var olan bakteri plağı ve diş taşlarının uzaklaştırılması icin diş taşı temizliği yapılmalıdır. Bu şekilde hastalığı kontrol altında tutmaya calışılır. Ancak rahatsızlığın ilerlediği vakalarda lokal anestezi ile calışmak gerektiğinden yapılabilecek tedaviler sınırlıdır. Acil durumlarda, doktor onayı ile ucuncu ve altıncı aylar arasında ileri tedaviler uygulanabilir.

  Alınacak Önlemler

  Planlı hamileliklerde tum diş ve dişeti kontrollerinin onceden yaptırılması son derece onemlidir. Bu bakım sayesinde, ileride karşılaşılabilecek tum sıkıntıların onune gecilebilmektedir. Hamilelik gercekleştikten sonra diş hekimine duzenli aralıklarla kontrole gitmek ve diş taşı temizliği gibi ağız ağız bakım işlemlerini yaptırmak, gunde en az iki defa doğru teknikle (diş etlerine masaj yaparak) dişleri fırcalamak, diş ipi kullanarak dişlerin aralarında biriken besin artıklarını temizlemek, diş hekiminiz gerekli gorduğu durumlarda antimikrobiyal ağız gargaralarını kullanmak, dil uzerinde biriken bakterileri uzaklaştırmak, sağlıklı ve vitaminden zengin besinlerle beslemek gerekmektedir. Hamilelikte ağız bakımını en ust duzeyde tutmak fetusun gelişimi acısından da onemlidir.
   


Sayfayı Paylaş