Hamilelikte Diş Eti Kanaması ve Şişmesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Diş Eti Kanamasının Nedenleri

  Hamilelik döneminde hormonal denge değişir. Progesteron ve östrojen adı verilen hormonlarımız, hamilelik döneminde damarsal değişimlere ve böylelikle plak içerisindeki mikroorganizmalara karşı aşırı duyarlılık oluşmasına neden olur. Eğer anne adayı, ağız bakımını düzenli ve doğru olarak yaparsa dişetleri hamilelik döneminde olsa bile etkilenmez ve sağlığını korurlar. Tam tersi durumda ise diş etlerinde şişmeler başlar ve hormonal denge değişiminin kötü ağız bakımı ile birleşmesi sonucu dişetlerindeki bu şişkinlikler artarak, bir veya birden çok dişi kapsayan ‘hamilelik tümörü’ dediğimiz diş eti büyümeleri ortaya çıkabilir. Ve böyle bir klinik tablo dişeti kanamalarına sebep olur. Bunun yanısıra anne adayının hamilelikten önce dişeti hastalığı var ise hamilelik döneminde zaten var olan dişeti hastalığı oldukça şiddetlenebilir. Bu yüzden, hamilelik planlanırken öncesinde dişeti sağlığı yönünde muayene olunması ve gerekli görülürse dişeti tedavisi ile dişeti hastalığı durdurulduktan sonra hamileliğin planlanmasını önermekteyiz.

  Gebelik döneminde diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi yaygın bir şikayettir. Özellikle dişler fırçalanırken diş etleri kanama yapar. Anne adaylarının hemen hemen yarısında bu sorun gelişebilir. Buna gebelik diş eti iltihabı da denir. Diş etleri gebelik döneminde iltihaplanmaya ve akabinde kanamaya daha yatkın olur. Bunun en önemli nedeni gebelikte yaşanan hormonal değişimlerden dolayı diş plaklarının oluşması ve bakterilere daha açık hale gelmesi riskinin artmasıdır.

  Gebelik döneminde diş etlerinde nadiren de olsa nodül de gelişebilir. Bu nodüller zararsızdır ve genelde acısızdır. Nodüller gebelikte vücudun başka yerlerinde de çıkabilir.turkeyarena Fakat çoğunlukla ağız içinde çıkar. Doğumdan sonra genelde kaybolurlar. Eğer gebelik sonrası kaybolma ise cerrahi operasyonla da alınabilirler.

  Diş eti hastalığı gebeliği etkiler mi?
  Yapılan bazı araştırmalarda şiddetli diş eti hastalıkları ile erken doğum, düşük ağırlıklı doğum arasında bağlantı görülmüştür. Ayrıca kimi araştırmalarda ise diş eti hastalığı ile preeklampsi (gebelikte gelişen yüksek tansiyon) arasında bağlantı bulunmuştur. Fakat bu araştırmaların bulguları güçlü delillere dayanmamaktadır.

  Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı ne yapmak gerekir?
  Gebelikte diş eti hastalıklarına karşı diş ve diş eti bakımına önem vermek gerekir. Önleyici tedbirler oldukça önemlidir.
  Dişler günde en az 2 defa nazikçe fırçalanmalıdır. Fluorid içeren bir diş macunu kullanılmalıdır. Diş fırçasının kılları yumuşak olmalıdır.
  Günlük olarak diş ipi kullanılmalıdır.
  Düzenli olarak diş hekimi ziyareti yapılmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş