Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılırmı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 21 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Diş Dolgusu Yapılırmı
  Hamileliğiniz sırasında diş hekiminize de muayene olmanız oldukça yararlıdır. Hamilelikte kan dolaşımınızda artmış olan hormonlarınızdan bazıları diğer bazı dokuları etkilediği gibi dişetlerinizi de etkileyebilir. Bu etki sonucu diş etlerinizde çekilmeler ve kendiliğinden kanamalar olabilir. Bu durum “epulis gravidarum” veya “gebelik epulisi” olarak adlandırılır. Öte yandan hamilelik diş çürükleri açısından uygun bir ortam hazırlar. Özellikle ilk trimesterde kusmalar bakteri plaklarının diş yüzeyindeki birikimini arttırır. Bu da sonuçta çürük riskinde belirgin bir artışa neden olur.

  Hamilelik ağız ve diş hijyeninize fazladan özen göstermenizi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle diş hekiminizle konuşup uygun fırçalama, diş ipi kullanımı gibi teknikler hakkında detaylı bilgi almanız yararlı olacaktır.
  Dolgu ya da kanal tedavisi gibi antibiyotik ve lokal anestetik madde kullanımı pek çok hamile kadının huzursuz eder. Öte yandan eskiden jinekologların bu tedavilere izin vermemeleri ve bazı diş hekimlerinin de gebelik hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları bu korkuyu tetikler.

  Yapılan pek çok çalışmada gebelikte kanal tedavisi ve dolgu da dahil olmak üzere diş tedavilerinin gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz bir etki yarattığına dair kanıt bulunamamıştır.

  Tedavinizden önce diş hekiminize hamile olduğunuzu mutlaka söyleyin. Bu şekilde diş hekiminiz gerekirse jinekologunuzla görüşerek sizin için en uygun olan lokal anestetik ve antibiyotiği saptayacak ve tedavinizi buna göre planlayacaktır. Yine herhangi bir bilimsel kanıt olmamakla birlikte bazı diş hekimleri gebelikte cıvalı amalgam dolgu maddelerini kullanmamayı tercih ederler ki aslen bunun da bilimsel bir sebebi henüz kanıtlanamamıştır.
  Sonuç olarak hamilelik sırasında dolgu ve kanal tedavisi gibi müdahaleleri yaptırmanın bir sakıncası yoktur.
   


Sayfayı Paylaş