Hamilelikte Diş Ağrısı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 12 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Kullanılan İlaçlar

  Hamilelik esnasında anne adayının dişlerinden kalsiyum kaybı yaşayacağına dair ve bunun sonucunda da hamilelik esnasında sağlam olmayan dişlerini kaybedeceğine dair inanış vardır ama bu tamamıyla yanlış bir düşüncedir. Evet hamilelik esnasında ağız sağlığı önemlidir ve anne adayının dişleri olduğundan daha hassas bir hal alır. Bunun sebebi diş minelerindeki kalsiyum kaybı değil, hamilelik esnasında hormonların artması ile oluşan diş plaklarındaki yoğunluğun da artmasıdır. Eğer bu plaklardan kurtulunmaz ise diş etlerinde oluşacak iltihaplar kaçınılmaz olacak, bu durum ise hamilelikte diş ağrısı yaratacaktır. Hamilelik esnasında çoğu anne adayı midesini bulandırdığını söyleyerek dişlerini fırçalamaktan kaçınır ve plak oluşumlarına müdahale etmez. Bu durumdaki hamile kadınlara ağız sağlığı için satılan antibakteriyel losyonlardan kullanmaları önerilmektedir.

  Hamilelikte diş ağrısına maruz kalan anne adaylarının diş hekimlerine gitmelerinde ve tedavi olmalarında bir sakınca yoktur. Bu esnada çekinilen durum eğer anne adayının sorunu ilaç kullanmaya kadar giden aşamaya varırsa ne olacağıdır. Verilen ilaç tedavisini kadın doğum doktorunuz ile de paylaştıktan sonra bebeğe zararı olmayacağı kanısına varılırsa ilaç kullanarak diş ağrısı sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer ilaçla tedavi edilemeyecek bir sorun ile karşı karşıyaysanız iltihabın kana karışıp bebeğe kadar gidebilme ihtimali olduğundan diş doktorunuz ağrıyan dişinizi çekmek isteyecektir. İltihabın bebeğinizi olumsuz yönde etkileme riskine karşın lokal anestezi dozunu iyi ayarlayarak bebeğinize zarar vermeden diş ağrınızdan kurtulabilirsiniz.

  Hamilelik sırasında, diş hastalıklarında artış olabilir. Bu nedenle doktorunuzun size verdiği kalsiyum ve flor içeren ilaçları muntazam olarak kullanın ve düzenli diş temizliğinizi ihmal etmeyin. Ayrıca süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketiniz. Eğer önceden mevcut diş probleminiz varsa, hamilelikten önce tedavisinin yapılması daha doğrudur.

  İlk üç aylik dönem: Bu dönem bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olmuş ve/veya müdahale edilmediği taktirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarında, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir.turkeyarena Diş hekimi, bebeğe zarar vermeyen ilaçlarla tedaviyi sağlayacaktır.

  İkinci üç aylik dönem: Bu dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

  Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.
   


Sayfayı Paylaş