Hamilelikte Depresyon İlacı Kullanılırmı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 20 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Kullanılan Depresyon İlaçları

  Daha önce depresyon geçiren kadınların, hamilelik dönemi yaşarken tekrar depresyona girme oranı yüksektir.

  Hamilelik depresyonu (antepartum depresyon) anne adaylarının yaklaşık %10-20′sinde görülen bir durumdur. Hamilelik sırasında ortaya çıkan uyku bozukluklarını, kendine bakamamayı, anksiyete ve depresif durumları ciddiye almak gerekir. Hamilelik dönemi bir anne adayı için sevinç, heyecan, mutluluk gibi duyguların yanı sıra zaman zaman korku, endişe gibi duyguları da getiren inişli çıkışlı duygu durumlarına neden olan bir dönemdir. Bu nedenlerle ve ayrıca hamilelikteki hormonal değişikliklerin de etkisiyle anne adaylarının bir kısmında depresyona kadar varan duygu durum değişiklikleri görülebilmektedir. Daha eskiden geçirilen bir depresyon, aile ilişkilerindeki sıkıntılar, gebelik öncesi ve gebelik sırasında çıkan tıbbi problemler, stres gibi durumlarda gebelik depresyonuna katkıda bulunmaktadır.

  Hamilelik sorunları ne zaman başlar?
  Genel olarak hamilelikte depresyon kadının gebelik haberini aldıktan sonraki 3 ay içinde çok daha sıklıkla görülür.

  Hamilelik depresyonu belirtileri:
  - Sürekli üzüntü hali
  - Konsantre olamama
  - Çok az veya çok uzun süre uyuma
  - Normalde hoşlanılan aktivitelerden artık zevk almama
  - Umutsuzluk, intihar ve ölüm gibi düşüncelere kapılma
  - Anksiyete, aşırı sinirlilik
  - Suçluluk veya değersizlik hissi
  - Yeme alışkanlıklarında değişiklik
  - Sosyaleşmekten kaçınmak
  - Unutkanlık
  - Sürekli ve aniden ağlama atakları
  - Cinsel isteksizlik
  - Doğacak çocuğuna bakamama endişesi
  - Doğacak çocuğun geleceği ile ilgili karamsar düşünceler,

  Bunların yanısıra; bebeği kaybetme düşüncesi, bebeğin sağlığı ile ilgili kaygılar, daha önce mevcut düşüklerin tekrarlanması düşüncesi, ani ilişki problemleri, çiftin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum, iş kaybı gibi endişeler depresyon döneminde kadını oldukça zorlar.

  Tedavi:
  Hamilelik depresyonu mutlaka tedavi gerektiren bir durumudur, geciktirilmemelidir, nasıl olsa doğumdan sonra geçer düşüncesiyle ertelenmemelidir. Tedavi edilmediği taktirde hem anne hem bebek açısından çeşitli sakıncalar doğurur. Gebelik depresyonundaki anne gebelik takiplerine, ilaçlarına, beslenmesine gerekli özeni gösteremez. Bu durumu yaşayan annelerden doğan bebekler diğer bebeklere göre daha az aktif görülür ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite, ajidite gibi durumlar daha sık rastlanır bu bebeklerde.turkeyarena Yukarıda sıralanan belirtilerden bir kısmını kendinizde farkettiğinizde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Psikiyatri uzmanı tarafından psikoterapi veya diğer yöntemlerle gerekli tedavi uygulanarak hamileliğinize mutlu bir şekilde devam etmeniz sağlanacaktır.
   


Sayfayı Paylaş