Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Geçer, Hapı, İlaçları

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Demir Eksikliğinde Kullanılan İlaçlar

  Gebelik döneminde vücudun demire olan ihtiyacı artar bu nedenle hamilelerin dengeli ve sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca dengeli ve çok iyi beslense bile bütün gebelere hamilelik boyunca demir ilacı (kan hapı) kullanılması önerilir.

  Vücutta demir eksikliğinin iki nedeni olabilir, ya demir alımı azdır ya da kan kaybı ile vücuttan demir atılıyordur. Demir kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinlerin içerisinde bulunduğu için vücuttan olan bütün kanamalarda demir kaybedilir. Az miktarda kanamalar (kadınlarda her ay adet kanamasında olduğu gibi) demir eksikliği anemisine yol açacak kadar demir kaybına neden olamaz ancak aşırı adet kanaması olanlarda, mide veya barsak hastalıkları nedeniyle kanama geçirenlerde demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişebilir.

  Ancak demir eksikliğinin en sık nedeni vücuttan demir kaybı olması değildir, besinlerle demirin eksik alınmasıdır.

  Demir eksikliğinin nedenleri:

  - Yetersiz ve dengesiz beslenme
  - Aşırı çay ve kahve tüketimi: Çay ve kahve yemeklerle alınan demirin emilimini azaltır bu nedenle yemeğin hemen üzerine içilmemelidir, yemeklerden en az 45 dakika sonra içilmelidir.
  - Diyetle fazla miktarda kalsiyum alınması (süt ve süt ürünleri) demir emilimini azaltır.
  - Et tüketmemek
  - Mide ve barsaklara ait bazı hastalılara bağlı kan kaybı olması
  - Barsak parazitleri

  Hamilelikte kansızlığın (aneminin) en sık nedeni demir eksikliğidir. Gebelikte demir eksikliği tanısı rutin yapılan kan tahlilleri ile kolayca konur. Hamilelik döneminde demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık teşhisi konulan hastaların çoğunda hiçbir şikayet yoktur veya sadece çabuk yorulma, halsizlik gibi belirtiler vardır. Demir eksikliği ve kansızlığın derecesi ağırlaştıkça şikayetler de artar.

  Hem bebek ve plasenta hem de artan kan hacmi nedeni ile hamilelik döneminde demir eksikliğine sık rastlanır. Hamilelikte annedeki demirin önemli bir bölümü bebeğe geçmektedir. Bu yüzden annedeki demir oranı zamanla azalır ve bu bebekte de demir eksikliğini ortaya çıkarır. Bebeklerde demir eksikliği zeka geriliğine neden olmaktadır. Hamilelik sürecinde anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri ve mutlaka demir takviyesi yapmaları gereklidir. Annenin demir eksikliği olmasa bile, yine de ilaçlarla takviye alınabilir.turkeyarena Demir eksikliğine bağlı kansızlık basit bir sorun olarak görülmemelidir.

  Hamilelikte demir eksikliğinin belirtileri:
  - Halsizlik
  - Kolay yorulma
  - Uyku hali
  - İştahsızlık
  - Çarpıntı
  - Baş ağrısı
  - Kabızlık
  - Saç dökülmesi
  - Dilde atrofi, dil ve ağız etrafında çatlaklar
  İleri derecede demir eksikliği ve anemi varsa:
  - Tırnaklarda incelme ve kaşık şeklini alma (kaşık tırnak) gelişebilir.
  - Anksiyete
  - Kulaklarda çınlama
  - Kaşıntı
  - Yemek borusunda perde oluşumuna bağlı yutma güçlüğü (özofageal disfaji)
  - Nefes darlığı
  - Göğüs ağrısı

  Demir hangi yiyeceklerde fazla bulunur?

  Kırmızı et ve tavuk eti, baklagiller, yumurta, pekmez, yeşil sebzeler, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık, fıstık…

  C vitamini demir emilimini arttırır, bu nedenle demirden zengin besinlerin C vitamini içeren besinlerle (portakal suyu, salata gibi) alınması demir emilimini arttırır.

  Gebelikte demir eksikliği tedavisi:

  Ancak şunu vurgulamak gerekir ki hamilelikte kansızlık ve demir eksikliği saptanan bir hastanın bu eksiği besinleri fazla tüketerek kapatması imkansızdır, mutlaka demir ilaçları ile takviye gerekir. Pekmez gibi bazı besinleri fazla tüketerek aşırı demir almaya çalışmak yeterli olmayacağı gibi zararlı olacaktır çünkü aşırı miktarda kalori ve kilo alımına neden olacaktır. Yenilen besinlerdeki demirim tamamı vücut tarafından emilemez, ortalama besinlerdeki demirin %20′si emilir.
   


Sayfayı Paylaş