Hamilelikte Dar Giyinmek Bebeğe Zarar Verirmi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Dar Elbise

  Anne adaylarının kıyafet seçerken dikkat etmeleri gereken en önemli konu çok dar kıyafetlerden uzak durmalarıdır. Gebelikte dar giyinmek hem anne adayı hem de bebek için kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur.

  Hamilelik döneminde alınan kilolar ve vücutta meydana gelen değişiklikler anne adayının kıyafetlerinin tamamen değişmesine yol açar. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı genellikle gebe kalmadan önceki kıyafetlerini giyebilir çünkü ilk 3 ayda kilo alımı çok az olur hatta hiç kilo alımı olmayabilir. 3. aydan sonra ise yavaş yavaş kilo artacak, karın büyüyecek, ayaklarda, bacaklarda ve kollarda şişme olacaktır. Bunlardan dolayı artık eski kıyafetlerden vazgeçip hamileliğe uygun yeni giysiler ve ayakkabılar seçmek gerekecektir.

  Gebelikte dar giyinmenin zararları arasında bebeğin gelişiminin gerilemesi yer alırken ayrıca anne adaylarının da nefes almalarının ve hareket kabiliyetlerinin azalması gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Gebelikte dar pantolon giyilmesi bebeğin hareket edeceği alanın kısıtlanması anlmına gelirken ayrıca bebeğin boynuna kordon dolanması gibi olumsuzlukların da yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte dar kıyafetler yerine geniş ve özellikle de karın bölgesini sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Ancak esneyebilen kumaşların kullanıldığ bodyler bu gruba girmemektedir.turkeyarena Dikkat edilmesi gereken tek şey karın bölgesinin kıyafet tarafından baskı altına alınmamasıdır.

  Hamilelikte ne tür giyeceklerden kaçınmak gerekir?

  – Beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerler
  – Naylon ve sentetik iç çamaşırları
  – Sıkı ve sert sütyenler
  – Yüksek topuklu ve ayağa tam oturan ayakkabılar
  – Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler
  – Dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar
   


Sayfayı Paylaş