Hamilelikte Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Damar Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir

  Gebelikte kan damarlarında tıkanma en sın bacaklardaki toplar damarlarda meydana gelir. Yüzeyel olmayan ve derinde bulunan toplar damarlarda meydana gelen pıhtılaşmaya derin ven trombozu (DVT) denir. Bu toplar damarlardan kopan pıhtının akciğer, beyin gibi organlara gideerk damar tıkanıklığına enden olmasına venöz tromboemboli denir. (Venöz = ven = toplar damar) Hamilelik döneminde hiçbir hastalığı olmayan gebede bile pıhtılaşma faktörlerindeki değişiklikler, hareketsizlik ve rahmin damarlara bası yaparak kan akımını yavaşlatması gibi nedenlerle damar tıkanıklığına meyil artmıştır.

  Belirtiler:
  Damar tıkanıklığı durumunda bacakta şişme, ödem, kızarma, morarma, ısı artışı, hassasiyet, ağrı gibi şikayetler meydana gelebilir.
  Pulmoner emboli yani akciğere pıhtı atması gibi bir durum olmuşsa nefes darlığı, göğüs ağrısı, soluk borusundan kan gelemsi, hızlı nefes alma, nefes darlığı, aşırı bitkinlik gibi ciddi belirtiler meydana gelir.

  Tedavi:
  Tedavisinde özellikle pıhtılaşmayı engelleyici heparin benzeri ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar halk arasında kan sulandırıcı ilaç diye bilinir. Tedavi gebelik boyunca ve doğumdan sonra bir süre devam ettirilir. Altta yatan pıhtılaşmaya neden olan faktörlere göre tedavinin devamı ve şekli belirlenir.
  Yukarıda da bahsedilen bazı risk faktörlerinin varlığında damar tıkanıklığı meydana gelemden önce bu ilaçlar önleyici (proflaktik) olarak başlanır.

  Hamilelikte ve emzirme (lohusalık) döneminde damar tıkanıklığı nedenleri, risk faktörleri:

  – Kalıtsal trombofililer: Pıhtılaşmaya eğilim yaratan doğuştan kalıtımsal hastalıklar. Bu hastalıklar hakkında detayşı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  – Obezite (Şişmanlık)
  – Hareketsizlik
  – Travma, kaza v.b
  – Daha önce damar tıkanıklığı geçirmiş olmak
  – İnflamatuar barsak hastalıkları
  – Sepsiz ve ciddi enfeksiyonalr
  – Antifosfolipid antikor sendormu
  – Polisitemia vera
  – Oral hücreli anemi
  – Çok uzun süre hareket etmeden yolculuk yapmak
   


Sayfayı Paylaş