Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Pembe Akıntı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 9 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Pembe Renkli Akıntı

  Gebelikte artan östrojen hormonunun etkisinden dolayı vajinal akıntıda artış olması normaldir. Ancak her vajinal akıntı normal gebeliğe bağlı akıntı olmayabilir. Gebeliğe bağlı görülen normal akıntı kokusuz, beyaz akışkan kıvamda, ince bir akıntıdır. Kötü kokulu, yeşil, sarı, kahbverengi, peynir kesiği gibi olan bir akıntı hamileliğe bağlı normal akıntı değildir.

  Önemli olan akıntının özelliklerini takip etmektir. Eğer akıntı kötü kokulu, yeşil, kahverengi, sarı, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve kaşıntı eşlik eden şekilde akıntı başlarsa hemen doktora başvurmak gerekir.

  İmplantasyon kanaması olarak da adlandırılan pembe akıntı, adet tarihi ile kesişebilmekte ve bu nedenle adet akıntısı ile karıştırılmaktadır. Pembe akıntı follop tüpü içerisinde sperm ve yumurtanın birleşmesi ve rahmin iç tabakası içerisine ilermesiyle ortaya çıkmaktadır. Rahmin iç duvarına blastosistinin yerleşmesi sırasında kılcal damarlar implantasyon kanamasına neden olur.

  İmplantasyon kanaması çoğunlukla pembe renkte olmasına rağmen bazen de kahverengi renkte olabilmektedir. Kanamanın ne kadar süreceği ya da miktarı her kadında farklılık gösterebilmektedir.

  Yanlış bir diğer anlaşılmada implantasyon kanamasının hamilelik lekelenmesi olarak algılanmasıdır. Her implantasyon kanaması hamilelik belirtisi olmadığı gibi çeşitli sebeplerden ötürü de gerçekleşebilir.

  Pembe akıntı gebelik belirtisi mi
  Bir kadında vajinal akıntı, rengi, kokusu ve şekli ile hamileliğin habercisi olabilir. Embriyonun adet kanamasından hemen önce rahme düşmesi, hafif kanamaların olmasına sebebiyet verebilir. Bu kanama ise çoğunlukla pembe renkli olmaktadır.

  Fakat kadınlarda yumurtlama dönemi içerisinde servikal mukusda bir artış görülmektedir. Yumurtalama evresi servikal mukusun kuruması boyunca kuru kalmaktadır. Kadının gebe kalması durumunda östrojen düzeyinde artışa bağlı olarak çeşitli sıvı salgılar meydana gelebilir.turkeyarena Bu salgılar ise genellikle gebeliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Ancak bu gebeliğin en belirgin göstergesi olmayıp gebelikle ilgisiz olarak hormonal değişiklikleri de ilgilendirir.

  Adet öncesinde pembe akıntı görmeniz durumunda bir uzmana başvurmanız akıntının gebelik kaynaklı olup, olmadığını ortaya çıkaracaktır.
   


Sayfayı Paylaş