Hamilelikte Cinsel İlişki Hangi Sıklıkta Olmalı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamileler Hangi Sıklıkla Cinsel İlişkiye Girebilir

  Hayatın her evresinde büyük önem taşıyan cinsellik ve cinsel yaşam çoğu zaman gebelikten olumsuz etkilenir. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında bu sürece uyum sağlama aşamalarında cinselliğe karşı soğukluk olabilir.

  Gebeliğin fark edilmesi ile birlikte kadınlarda annelik içgüdüsü biraz daha baskın hale gelir. İlk gebeliğini yaşayanlar da dışarıdan gelecek her türlü müdahalenin bebeğe zarar vereceği düşüncesi anne adayının cinsel isteklerini köreltebilir. Oysa ki normal seyreden bir gebelikte cinsel ilişkinin olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi yoktur.

  Bu konu gebelik durumuna bağlı olduğu kadar kadının ruh dünyasıyla da alakalıdır. Kişinin yaşamış olduğu hamilelik stresi ve kaygıları cinsel libidoyu alıp götürebilir, bu duruma hamileliğin ilk ve son aylarında sıkça rastlanır. Erkekler ise “Bebeğe zararı olur mu?” düşüncesiyle ilişkiden uzak durmaktadırlar.

  Bu durum yaşa göre değişkenlik gösterir. 25 ile 30 yaş arası haftada dört kez, 30 ile 35 yaş arasında iseniz haftada üç kez cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Tıbben, bebeğin olması ilişkiye girmenize bir sorun teşkil etmez.

  Çoğul gebelikte bazen sıkıntı olabilir fakat yine de cinsel yaşam devam eder. Kadının orgazmında dikkat edilmesi gereken korkmamasıdır. Bazı durumlarda kadın bunu ıkınma zannedebilir ancak bu orgazmın bir sonucudur ve korkmaya gerek yoktur.

  Hamilelikte ne kadar cinsel ilişkiye girebileceğiniz bebeğin durumundan ve gelişiminden tamamen bağımsızdır. Üstelik bazı uzmanlar, normal doğum gecikmişse cinsel ilişkiye girilmesini önerirler çünkü ilişki sırasındaki madde salgıları normal doğumu kolaylaştırır. Önemli olan erken doğumda değil gecikmiş doğumda bunu uygulamaktır.bebeğimvesağlığı.com Cinsel ilişki abartılmadığı sürece bebeğe hiçbir zarar vermez.

  Düşük, erken doğum riski ve enfeksiyon durumu söz konusu olduğunda, cinsel yaşama son vermek hamile ve bebeğin sağlığı açısından faydalı olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş