Hamilelikte Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Cep Telefonu Kullanımı

  Fazla bir geçmişe sahip olmayan cep telefonlarının hamile kadınların çocuklarına verebilecekleri zararlara dair çok kapsamlı araştırmalar yapılmadığından dolayı maalesef bu konuda büyük bir bilinçsizlik günümüzde de devam ediyor.

  Özellikle akıllı telefonların ortaya çıkmasının ardından sadece telefon görüşmeleri sırasında değil telefon boşta dururken bile internet bağlantısı nedeniyle sürekli olarak sinyal alınıp gönderilmesinin pek çok tıpçı tarafından zararlı bulunduğunu belirtmemiz gerekli.

  Hamilelikte cep telefonu kullanımına dair araştırmalar on yılları aşan sürelerde tamamlandığından dolayı ve bu araştırmalar sadece fiziksel sorunları temel almadıklarından dolayı hala oldukça karanlıktayız denilebilir. Danimarka’da gerçekleştirilen çalışmalarda gebelik sürecinde cep telefonu kullanan annelerin çocuklarında fiziksel olarak bir sorun bulunmazken, bu annelerin çocuklarının ilerleyen yaşlarda hiperaktivite ve duygudurum bozukluklarını daha çok yaşadıkları ortaya konulmuştur.

  Çalışması süresince elektromanyetik dalgalar yayan cep telefonlarının kalp piline sahip olanlar tarafından kullanımı önerilmemekte ve bu cep telefonlarının dolaylı etkisinin bir sonucu olmaktadır. Hamileliğiniz boyunca henüz gelişimini tamamlamamış olan çocuğunuzu bu dalgalara maruz bırakmanız henüz telefonların yaratabildiği sorunların tamamı bilinmediği için oldukça riskli olacaktır.

  Elbette zararlı dalgaları yayan sadece cep telefonları değil. Yüksek gerilimli elektrik hatlarının yakınında oturmak, kablosuz internet ağlarının kapsamında bulunmak gibi pek çok etken de cep telefonları kadar zararlı sinyal yayan koşullar arasında yer alıyor.turkeyarena Bu nedenle gebelik sürecini yaşayanların bebekleri dünyaya gelene kadar dikkat etmeleri gereken bazı maddeler mevcut.
  – Cep telefonunuzu mümkün mertebe sizinle birlikte taşımamanız ve iletişim kurmanız gerekiyorsa yanınızda bulunan kişiler üzerinde taşımanız
  – Çok uzun süreler bir yerde bulunacaksanız cep telefonunuzu sizin bulunduğunuz konumdan daha uzağa yerleştirmeniz ve aranıza mesafe koymanız
  – Günde yarım saati aşan telefon görüşmeleri gebe olmayanlar için bile önerilmediğinden dolayı hamilelerin bu konuda çok daha sıkı olmaları
  – Mümkün mertebe kablolu kulaklıklar vasıtasıyla cep telefonu olabildiğince uzak iken görüşme yapılması
  – Diğer elektromanyetik kaynaklardan uzak durulması yapabileceğiniz pratik önlemler arasında yer almaktadır.
   


Sayfayı Paylaş