Hamilelikte Burun ve Dudak Şişmesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 25 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Burunda Şişme

  Vücutta bir bölgede su toplaması sonucu, dokularda görülen şişmeye ödem adı verilir. Hamilelikte özellikle son aylarda ödem oldukça sık rastlanır. Gebeliğin ilk aylarında ödem pek olmaz, ödem daha çok kilonun giderek arttığı gebeliğin son aylarında ortaya çıkar.

  Hamilelik dönemindeki ödemler sıklıkla ayaklar ve ayak bileklerinde izlenir. Ellerde ve yüzde de ödem meydana gelir. Ayaklardaki ödem nedeniyle ayaklar büyür, ellerdeki ödem nedeniyle ellerde uyuşma, karıncalanma, güç kaybı meydana gelebilir. Yüzdeki ödemin artışı ile burun hafifçe büyür, dudaklar da ödem nedeniyle hafifçe büyür.

  Hamilelikte ödem atmak için ne yapmalıyız

  Gebelik dönemindeki ödemi azaltmak için düzenli egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Ayakta durarak çalışmak zorunda olanlar arada yürüme hareketi yaparak bacak kaslarının çalışmasını sağlaması ve belli aralıklarla uzanıp ayaklarını yukarı kaldıracak çekilde dinlenmelidir.

  Beslenmeye dikkat etmek gerekir. Protein damar içindeki sıvının damar dışına kaçışını önler bu nedenle proteinden eksik gıdalarla beslenenlerde ödem daha fazla görülür. Protein alımına önem verilmelidir. Yine fazla tuzlu gıdalar alındığında böbreklerden su tuz ile birlikte tutlduğundan ödemi arttırır. Gebeler fazla tuzlu yemekten kaçınmalıdır. Normalde gebelikte Tuz kısıtlaması gerekmez yetersiz tuz alımı da dengeleri bozabilir. Yeterli tuz alımı sağlanmalı ilave tuz alımı yapılmamalıdır.

  Uzun süre ayakta kalmamaya çalışmak, uzun süre aynı pozisyonda oturmamaya çalışmak, arada kalkıp dolaşmak, bacakları hareket ettirmek, ayakları yükselterek dinlendirmek, akşamları tuzlu suda ayakları dinlendirmek ödemi azaltacaktır.

  Probiotikli yoğurtlar, taze veya konserve ananas veya ananas suyu ödem çözücü olarak bilinen besinlerdir. Nar ve kiwi de ödemin atılmasına yardımcı olabilir. Ödemi fazla olan gebelere su tüketimini arttırmaları önerilebilir. Alkol, kola, karbonhidrat ve şeker değeri fazla olan gıdalar, çok tuzlu gıdalar ödemi arttıabilir. Maydanoz ve kiraz sapı ödem çözücü olarak bilinir ancak gebelikte özellikle bazı besinleri fazla tüketmek veya ödem çmzücü ilaçlar kullanmak bebeği olumsuz etkileyebilir, bu nedenle özellikle ödem çözücü ilaçlar kullanılmaz. Ilk banyolar özellikle ayakların tuzlu suda dinlendirilmesi ödemleri azaltabilir. Lenf drenajı masajları önerilebilir.

  Hamilelikte ödem için ne zaman doktora gitmek gerekir?

  Hamilelerde görülen şişlikler sadece ayaklarda ve bileklerde olduğu sürece ciddi bir tıbbi durum değildir. Ancak beraberinde basit ağrı kesicilere yanıt vermeyen başağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı gibi yakınmalar varsa veya tansiyon yüksekliği, idrarda protein çıkışının artması gibi bulgular varsa mutlaka doktora müracat etmek gerekir, İstirahat ile şişlikler inmiyorsa , ellerde ve yüzde yaygın bir ödem hali mevcutsa, veya gebelik takiplerinde yapılan bazı tetkikler ve tansiyon takiplerinde preeklamsi riski nedeniyle doktorunuz sizi uyardıysa dikkatli olmak gerekir.turkeyarena Preeklamsi gebelikte tansiyon çıkması, ödem ve idrarda protein çıkması ile belirti veren anne adayı ve bebek için çok ciddi riskler taşıyan bir hastalıktır. Bu nedenle ödem dışında başka bulgular da olduğunda gebeler mutlaka preeklampsi açısından değerlendirilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş