Hamilelikte Burun Tıkanıklığı İçin Ne Yapmalı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 25 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözüm

  Gebelik sürecinde burun tıkanıklığı ve burun akıntısı oldukça yaygındır. Gebelik döneminde hormonal değişikliğe bağlı olarak burun içerisindeki dokuların ve damarların ödemlenmesi sonucu burun tıkanıklığı artar. Daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için burun içindeki nefes problemlerinin hamilelik öncesi tedavi edilmesi gerekir.

  Burun tıkanıklığı, bütün hamile kadınların 20 ile yüzde 30 unu etkiler. Gebeliğin 8. haftasında başlayabilir ve bebeğiniz doğumuna kadar sürer. Bazen doğum sonrasında da devam edebilir.

  Gebelikte vücuttaki hormon değişimine bağlı özellikle östrojen düzeyindeki artış burun içindeki konka adı verilen burun etlerinin şişmesine ve daha fazla burun akıntısı üretmesine neden olabilir. Ayrıca gebelerde kan miktarındaki hacimsel artış burun etlerinde etkileyerek bu yapılarda şişmeye neden olur. Bu değişim sonucunda burun tıkanıklıkları görülür. Yine artan kan basıncı ile de kanamlar görülebilmektedir.

  Hamilelikte olabilen bu durum genellikle sadece burun tıkanıklığı ile seyreder başkaca bir bulgu eşlik etmez. Başka bulgular varsa, Öksürme, hapşırma, boğaz ağrısı, lenf bezelerinde şişmeler, Ateş gibi belirtilerde eşlik ediyorsa o zaman başka bir durum söz konusudur. Böyle bir durumda olan burun tıkanıklığı nedeni farklı bir sebepten kaynaklanır.

  Gebelikte farklı bir burun tıkanıklığı farklı bir sebebi de Alerjiye bağlı olmaktadır. Bu durum bazen gebelikte kortizon (steroid) dengesinin değişmesi nedeniyle geliştirmektedir. Mikrobik Burun iltihapları (rinosinüzitler) kadınların yaklaşık % 1.5 oluşan gebelikte burun tıkanıklığı başka bir nedenidir. Bu sarımsı veya yeşilimsi burun akıntısı, tıkalı solunum ve yüz ağrısı ile karakterizedir. Doktorunuzun onayı ile Antibiyotik ilaçlarına ihtiyaç vardır. Gebelikten önce mevcut olan burun içi kıkırdak kemik eğrilikleri gebelikte tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Gebelikte artan burun içindeki şişlikler de eklendiğinde mekanik problemler daha da durumu kötüleştirir.turkeyarena.net Gebelik öncesinde var olan Burun polipleri genellikle hamilelik sırasında hava geçişinin engelleyebilir. Kulak, Burun ve Boğaz uzmanı tarafından yapılacak muayene polip ya da diğer iyi huylu büyümeler teşhis etmek için gerekli olabilir.

  Hamilelikte Burun Tıkanıklıkları İçin Tavsiyeler

  - Bol miktarda sıvı almalı ve gece yatarken başı yüksekte tutmalıdır.

  - Buhar burun tıkanıklığını geçici olarak rahatlatabilir. Ilık bir banyo da burun tıkanıklığına iyi gelir. Ayrıca sıcak suyla nemlendirilmiş bir küçük havluyu yüze tutmak ve havasını solumak da faydalı olabilir.

  - Burun tıkanıklığı için doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın. Antihistaminikler ve burun spreyleri yasaktır, ama sadece tuzlu burun damlalarından yararlanabilirsiniz. Şayet tansiyonunuz varsa bu spreylere dikkat edin. Tansiyonu artırabilirler.

  - Bir pamuklu çubuk kullanarak her bir burun deliği içine sürülecek biraz vazelin, burnunuza kuruluğu önleyip tıkanıklığa fayda sağlayacaktır.

  - Doktorunuza da danışarak, Her zamanki günlük vitamin alımının yanı sıra ilaveten 250 mg C vitamini alın. Bu hamilelik sırasında burun kanaması olasılığını düşürür. Burun kılcal damarlarını güçlü tutmaya yardımcı olmaktadır. Vitamin alımınızı artırmak için C vitamini yönünden zengin besinler ile beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Sıkma portakal suları, kivi, dolmalık biber ve daha fazlası için domates gibi meyve ve sebzeler ile doğal yoldan C vitamini alabilirsiniz

  - Duş veya yüz maskesi kullanarak Buhardan faydalanılabilir. Buhar tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir nemlendirici veya buhar veren bir cihaz ile odada nemi artırabilirsiniz. Bu nem burun hava pasajların şişmeleri ve tıkanıklıklarını azaltır, basıncı rahatlatarak size yardımcı olabilir. Buhar makinelerinin bakımı iyi yapılmalıdır Her gün makinenin suyu değiştirilmeli ve temizlenmelidir bakteri oluşumuna müsaade edilmemelidir. Havaya bakteri karışması ve bu bakterilerin solunumu özellikle hamile kadın ve herkes için hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

  - Çevresel faktörler. Burun şişme miktarını artırabilir çevresel faktörler vardır. Bu faktörler arasında, ısı duman ve ani hava değişiklikleri yer alır. Hamilelik boyunca sigara dumanı ve alkol gibi potansiyel tahriş edici etkilerden kaçının.
   


Sayfayı Paylaş