Hamilelikte Burun Kanaması Tehlikelimi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 14 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Burun Kanaması Normal mi

  Hamilelerde burun kanamasına daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedeni bebeğin ve anne adayının sağlığı açısından hamilelik sırasında damarlarda dolaşan kan miktarının artmasıdır. Kan miktarı arttıkça burun mukozası içindeki ince ve yüzeyel kan damarlarının maruz kaldığı basınç da doğal olarak artar. Zaman zaman bu ince damarlar artan basınca direnemez ve damar duvarı yırtılarak kanamaya neden olur. Burun mukozasının kuru kalması, şiddetli sümkürme, burnu ve ağzı tıkayarak hapşırma gibi faktörler de basınç artışına pozitif etki ederek kanamayı tetikleyebilir.

  Gebelikteki burun kanamalarını kan hacmindeki artıştan sonra en sık tetikleyen durum burun mukozasının kronik kuruluğudur. Ayrıca sigara kullanımı da damarların kırılganlığını arttırmaktadır.

  Bazı hamilelerde gebelik boyunca bir iki ayarayla tekrarlayan bir durumken, bazı hamilelerde sürekli tekrarlayacak kadar ciddi olabilir. Özellikle bu kadar sık tekrarlayan kanamalar da gebelik dışında ek faktörler de rol oynuyor olabilir, bu nedenle mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurarak muayene olmak gerekir. Kanamanın sebebine göre ilaç veya koterizasyon benzeri uygulamalar yapılabilir. Kanama durumunda oturur pozisyonda burun kanatlarına 5-10 dakika bastırarak kanama durdurulabilir.

  Özellikle digara kullanan ve beslenmesi iyi olmayan, burun kuruluğu olan gebelerde burun kanaması daha sık görülür. Bu nedenle sigara kullanmamak, kirli havadan kaçınmak, bol su içmek ve vitaminden zengin meyve sebze tüketmek burun kanamalarını azaltır.turkeyarena Burnu temizlemek için kağıt mendil kullanılmalıdır, su ile yapılan temizlikten ve şiddetli sümkürmeden kaçınılmalıdır. Oturma ve yatak odasının havasının nemlendirilmesi burun kuruluğunu ve kanamayı önler.

  Kanama Sırasında Yapılması Gerekenler
  Öncelikle oturmak gerekir. Uzanılması durumunda kalp ile burun hemen hemen aynı seviyeye geleceğinden önerilmez.
  Burun kökünün yani burun kemerinin üzerinden kuvetlice bastırarak beklemek gerekir. Bu bekleme süresi yaklaşık 10 dakika kadar olmalıdır. Baskı daha erken kaldırılırsa kanın pıhtılaşması için yeterli süre sağlanamadığından kanama durmayabilir.
  Burun köküne buz uygulanması damarların büzüşmesine neden olacağından kanamanın durmasına yardımcı olacaktır.
  Kanama devam ederken uzanmanız kanın yutağa doğru akmasına neden olur. Bu kanın yutulması bulantı ve kusmayı tetikleyebilir.
  Kanama durduktan sonra yaklaşık 10-12 saat kadar sümkürmemeye dikkat edin.
   


Sayfayı Paylaş