Hamilelikte Boyun ve Sırt Ağrısı

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Boyun ve Sırt Ağrısı Tedavisi

  Hamilelik döneminde enseden başlamakta olan ağrının birçok sebebe bağlı olabilir. İlk önce tansiyon rahatsızlığı olduğu düşünülür. Gebelik döneminde preeklamsi adı verilen yüksek tansiyon, ödem ve idrarında protein kaybı olabilmesinden dolayı hastalık çok önemlidir. Gün içinde değişik saatler arasında tansiyonunuzu mutlaka kontrol etmelisiniz.

  Ayriyeten bağ ağrısına, kas spazmına ve de boyun fıtığına sebep olabilir. Sık şekilde boyunda ağrınız oluyorsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

  Hamilelikte Sırt Ağrısı;
  Kadınların % 80 i gebelik esnasında sırt ağrısını çekmektedir. Tabii bu sırt ağrıları geçicidir. Sırt ağrısı, gebeliğin ilerlemesiyle beraber omurgalarda olan değişimlerden, göğüs kafesinin öne ve yana doğru genişleyerek eklemler üstüne binen yoğun stres ve memelerinde büyümesi ile sırt aşırı yüklenme yaşar. Ayrıca sırt bölgesindeki ağrı, bel bölgesindeki ağrı ile ilişkili olarak ta gelişebilir.

  Gebelikte yaşanan bu ağrı yanlış şekilde eşya kaldırma, vücudunuzun hatalı durması, zayıf olan kaslardan ve gebelik ilerledikçe artan kilodan kaynaklanabilmektedir.

  Gebelikte sırt ağrısı normal bir ağrı gibi görüldüğü için doktor ağrının azalması için hafif bir egzersiz önerir. Ama unutmayınız ki, egzersizleri yaparken çok dikkat edilmeli yoksa doğacak olan bebek üzerinde etkisi olabilir. Doktorunuzla görüşerek egzersiz ve de ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Ağrılar doğum yaklaştıkça daha fazla hissedilecektir.

  Sırt ağrıların giderilmesini sağlamak için oturuş ve kalkış anınıza önem göstermelisiniz. Uzun süre boyunca ayakta kalmamalısınız. Fakat 1 saatten fazla oturmamalı, aralıklı olarak yürüyüş yapmalısınız. Ani reflekslerle kol kaldırma hareketlerine dikkat ediniz. Tavsiye edilen egzersiz hareketleri ile beraber ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş