Hamilelikte Boyun Terlemesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Boyun Terlemesi

  Gebelikte ter bezlerinin çalışması daha fazladır. Bu nedenle terleme de daha fazla olur. Bunun faydası vücudu toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olması ve karaciğer ve böbreğin yükünü azaltmasıdır. Ancak bu fazla terleme aynı zamanda derinin çabuk kirlenmesine ve ter bezlerinin kanallarının tıkanmasına da yol açar. Bu nedenle sık sık duş almak hem bu kanalları açık tutmaya hem de vücut kirlerini uzaklaştırarak istenmeyen olumsuz hisleri engellemeye yardımcı olacaktır .

  Gebelikte terleme artışına eğilim vardır ve bu da kaşıntıya sebep olabilir. Hamilelik döneminde cilde kan akışının artışı ve hormon değişiklikleri terlemeye neden olur. En küçük aktivitelerde bile terleme veya gece uykudan ter içinde uyanma yaşanabilir. Sentetik giysilere oranla pamuklu ve geniş giysileri tercih etmek ve bol su içmek tavsiye edilir.

  Sadece vücut ısısının artması değil, stres, heyecan, kaygı ve sinirlenme gibi duygusal aktivitelerde bu bölgenin harekete geçesini tetikler. Boyun terlemesinin sebepleri de, vücut ısısının artmasına bağlı olarak beyindeki bu mekanizmanın harekete geçmesidir.

  Boyun terlemesi saç uzunluğundan da kaynaklı olmaktadır. Özellikle de sıcak havalarda saçları açık bırakmak boynun hava almasını engeller ve bu bölgede aşırı terleme söz konusu olur. Eğer ki terleme sadece boyun bölgesinde görülmüyorsa, vücudun çeşitli bölgelerinde de aşırı terleme söz konusu ise, troid bezinin fazla çalışması, obezite (şişmanlık), böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, kalp krizi, kanserler, stres, psikiyatrik hastalıklar sebep gösterilebilir.
   


Sayfayı Paylaş