Hamilelikte Boyun Düzleşmesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Boyun Düzleşmesi Tedavisi

  Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

  Tedavisi
  Tedavi edilmesi gerekli olan bir hastalık olup, kendi kendine iyileşmez. Yukarıdaki ifade edilen belirtiler azmaya başlar. İlaçlara tepki azalır. Ağrı iyice yayılmaya ve güç kaybı yaşanmaya başlar. Başlangıç safhasında antienflamatuar ilaçlar, sıcak uygulama, dinlenme ve ağrı kesiciler işe yarayabilir.

  Bu arada boyun egzersizlerini ihmal etmemelisiniz. Boyun egzersizlerinin uygulanması düzleşmiş boyunu eski haline döndürmeyi mümkün kılmaktadır. Boyun egzersizleri ile ilgili makalemiz sitemizde “Boyun Egzersizleri” başlığı altında yer almaktadır.

  İlerlemiş vakalarda mesela boyuna kadar yayılma varsa bir doktora görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz size fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi önerebilir. Bunlara ilaveten masaj da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda akupunktur tedavisi ile de olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlermiş düzleşmeye bir de fıtık eklenmişse hastanın durumuna göre cerrahi operasyon gerekebilir.

  Nelere Dikkat Edilmelidir
  Yüksek yastık kullanmayın, koltuk kenarlarında dinlenmeyin
  Uzun süre öne eğik pozisyonda durmayın
  Kötü duruş alışkanlığı
  Mutlu olmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Stresi azaltın. Çünkü bu iki madde direk olarak boyun sinirlerine etki eder.
  Ağır kaldırmayın
  Tek kolla yük taşımayın
  Islak saçla dışarı çıkmayın
  Klima, vantilatör önünde ve cereyan eden yerlerde durmayın
   


Sayfayı Paylaş