Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 28 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir

  Hamilelik, kadınların sağlık konusunda daha dikkatli olmaları gereken bir süreçtir. Bunun nedeni vücutlarının besin ve oksijen bakımından fazla talepkar olmasıdır. Yani bu durumda, herhangi bir hastalıkla karşılaşmak hem anneyi hem de bebeği daha fazla riske sokar. Birçok anne adayının boğaz ağrısından şikayet etmesi yaygın görülen bir durumdur. Hamilelik sırasında soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı için ilaç alırken oldukça dikkatli olmak gerekir. Çünkü hamilelikte kullanımı tavsiye edilmeyen birçok ilaç vardır. Boğaz ağrısı tedavisi çok kolay olsa da, hamilelik ilaçlar yerine doğal çarelere ağırlık verilmesi gereken bir dönemdir.

  Hamilelik Döneminde Boğaz Ağrısına Uygulanabilecek Bitkisel Öneriler

  Boğaz ağrısı çok şiddetli değilse bir fincan aşırı sıcak olmayan çay ağrıya karşı iyi gelebilir. Çay bir miktar bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir. Bu şekilde ağrı daha çabuk ortadan kalkacaktır. Uyku problemi yaşamamak için çay içmek istemeyen anne adayları ılık suyun içine birkaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek içebilir. Tıpkı çay gibi hafif boğaz ağrılarına karşı iyi gelir.

  Zencefil çayı yine hamilelik döneminde yaşanan boğaz ağrısı için kullanılabilir. Zencefil rendelenerek 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan zencefilin suyu süzülür, içine bal ve limon eklenerek tüketilebilir.

  Gün içinde çok soğuk olmayan suya 1 tatlı kaşığı kadar tuz ilave edilerek 2 defa gargara suyu olarak kullanılabilir. Uygulanan gargara kan dolaşımını hızlandırarak balgam söktürücü bir etki sağlar.

  2-3 diş sarımsak iyice çiğnendikten sonra yutulur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak boğaz ağrısına karşı fayda sağlar.

  Nar kabuğu yine boğaz ağrısına karşı iyi gelen şifalı meyveler arasındadır. Nar kabuğu rendelenerek ya da blenderdan geçirilerek çay gibi demlenir. Hazırlanan çay bir fincan olacak şekilde içilir.

  Hamilelikte boğaz ağrısı tedavisi için yarım kahve fincanı hardal tohumu iyice dövüldükten sonra 1 yemek kaşığı bal, yarım limon suyu ve yarım tatlı kaşığı tuz ile karıştırılır. Üzerine 1 su bardağı su eklenerek kaynatılır. Karışım soğuduktan sonra gargara suyu olarak kullanılır.

  Hamilelik döneminde ya da normal dönemlerde yaşanan boğaz ağrısı nedeni ile yemek yemekte güçlük yaşanabilir. Bu nedenle sıvı gıdalar ile beslenmek daha doğru olur.turkeyarena Özellikle bol limonlu tavuk çorbası boğaz ağrısına iyi gelen bir çorbadır.

  Hamilelik dönemi vücudun hassas ve daha kırılgan olduğu bir dönemdir. Çoğu bilinçli anne adayı bu dönemde ilaç kullanmaktan kaçınır. Bu nedenle de doğal bitkisel tedavilere yönelir.

  Hamilelik döneminde kesinlikle doktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Rahatsızlık yalnızca boğaz ağrısı değilse ve beraberinde başka rahatsızlıklarda varsa, evde uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen sorun kontrol altına alınamıyorsa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.
   


Sayfayı Paylaş