Hamilelikte Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 15 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Böbrek Yetmezliği

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Aytaç, kronik böbrek yetmezliği bulunan anne adaylarında, yüksek tansiyon, erken doğum, bebeğin gelişiminde gerilik ve bebek ölümleri riskinin artması nedeniyle tıbbi takiplerinin daha sık aralıkla yapılması gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Aytaç, yaptığı açıklamada, kronik böbrek hastalığı olan kadınların gebeliklerinin genellikle sorunlu seyrettiğini söyledi.

  Böbrek yetmezliğiyle doğru orantılı olarak gebeliğe ait sorunların da arttığına işaret eden Prof. Dr. Aytaç, gebeliğin getirdiği dolaşım yükü nedeniyle böbrek yetmezliğinin giderek ağırlaşmasının beklenen bir durum olduğunu kaydetti.

  Aytaç, kronik böbrek yetmezliği bulunan anne adaylarında yüksek tansiyon, erken doğum, bebeğin gelişiminde gerilik ve bebek ölümleri riski arttığından tıbbi takiplerin daha sık aralıkla yapılması gerektiğini anlatarak, ”Bebeğin gelişim bulguları da yeterli değil ise tedavisinin uygun şekilde yürütülmesi gerekir. Kansızlık ve yüksek kan basıncı gibi durumlara da müdahale edilmelidir” dedi.

  Prof. Dr. Aytaç, kronik böbrek hastalarında gebe kalamama sorununun görülebildiğini vurgulayarak, diyaliz tedavisi görenlerde bu sorunun daha kolay anlaşılabildiğini belirtti.

  Gebe kalanlarda ise erken dönemde kayıp, erken doğum veya ölü doğum gibi istenmeyen sonuçların daha sık olduğunu aktaran Aytaç, ”Bu dönemde, gebeliğin ortaya çıkması, tedaviye engel değildir ve hangi diyaliz yöntemi kullanılıyor ise devam ettirilmesinde sakınca yoktur. Seanslarının haftada 5-6’ya kadar çıkarılması gerekebilmektedir. Ancak anne adayında ciddi tansiyon yüksekliği, kalp yetmezliği, yaygın enfeksiyonların görülmesi daha sıktır” şeklinde konuştu.
   


Sayfayı Paylaş