Hamilelikte Böbrek Ağrısı Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 2 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nedenleri

  İdrarı böbrekten idrar kesesine ileten kanalcıklar gebelikte büyür, ana rahmi nedeniyle sıkışır ve gebelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler idrar kanallarını gevşetir. Bu sebeple gebelikte böbreklerde belli şişliğe rastlamak doğal kabul edilir ve bu şişlik gebeliğin 6 ila 10. haftasında başlar ve doğumdan sonra 6. haftaya kadar sürebilir.

  Gebelikte doğal kabul edilen şişlikler ağrıya neden olmazken tek taraflı ağrıya neden olan böbrek şişlikleri ise taş şüphesi doğurmalıdır.

  Gebelikte tanısı atlanmış böbrek taşı, böbreklere zarar vermek dışında erken doğuma, preeklampsi veya izole yüksek tansiyona neden olabilir.

  Gebelikte böbrek taşı tanısını koymak kolay değildir çünkü yan ağrısı, bulantı, kusma ve sık idrar yapma hissi böbrek taşının klasik bulguları olmasının yanında gebelikte böbrek taşı olmadan da görülebilir.

  Ayrıca, gebelikte taş ağrıları bel ve kasık gibi klasik konumlarından farklı noktalarda hissedilerek ağrının doktor tarafından yorumlanmasını da güçleştirebilir.

  Gebelikte böbrek taşı tedavisi hastanın genel durumu, gebeliğin süresi, taşın büyüklüğü ve konumuna göre değişir.

  Taşların yaklaşık %70’i ağızdan ilaç tedavisi ile takip edildiğinde kendiliğinden düşer.

  Genel durumu kötüleşen, ağrısı ve bulantısı ağızdan alınan ilaçlarla kontrol edilemeyen hastalarda ise ek tedavi yöntemlerine yönelmek gereklidir. Tedavide amaç hamile anne adayına ve karnındaki bebeğine zarar vermeden idrar akımının tekrar sağlanması ve bunun ile birlikte ağrı ve bulantının kontrol altına alınmasıdır.

  Geleneksel olarak bu yönde yapılan ilk tedavi üreteral stent takılması olmuştur. Bu işlemde tıkanmış olan kanala bir kateter, bir lastik boru takılır ve sıkıntıların gebelikten sonra yapılacak kesin tedaviye kadar ertelenmesini sağlar. Ancak bazen bu yöntem yetersiz kalabilmektedir.

  Son dönemde endoskopik aletlerde ve lazer teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak ucunda ışık ve kamerası bulunan üreteroskop adı verilen özel cihazlarla idrar deliğinden girilerek direkt görüş altında idrar kanalı boyunca ilerlenmekte ve taş ile karşılaşıldığında lazer ile parçalanmaktadır. Gebelerde fleksible adı verilen bir sonraki nesil bükülebilir üreteroskoplarla tedavinin gebelik döneminde de sunulması gündeme gelmiştir. İdrar kanalında rahatça ilerleyen bu cihazlarla hasta %70 ila 100 arasında başarı ile taştan arındırılmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş