Hamilelikte Beyin Kanaması Belirtileri

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 14 Mart 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Beyin Kanaması Neden Olur

  Beyin damarlarında meydana gelen tıkanma veya ani oluşan kanama nedeniyle vücudun bir kısmında felç meydana gelmesidir. Serebrovasküler olay veya serabrovasküler hastalık (SVO) olarak da adlandırılır. Beyin damarlarında oluşan tıkanma veya vücudun başka bölgesinden (kalpten) beyine pıhtı atması, beyin içerisine ani kanama olması gibi nedenlerle inme oluşabilir. Beyin damarında tıkanma nedeniyle meydana gelen inmeye iskemik inme denir, beyin kanaması nedeniyle meydana gelen inmeye hemorajik inme denir. İnmeye sebep olan ana mekanizma beyinde bir bölgenin beslenmesinin bozulmasıdır. Acilen tedavi edilmesi gereken acil bir durumdur.

  Geçici olarak gelişen inme durumlarına transiyent iskemik atak (TİA) denir, burada geçici ve kısa bir ani inme durumu oluşur. TİA’da belirtiler kısa sürer ve kendiliğinden düzelir genellikle.

  İnme (serebrovasküler olay) durumunda genellikle vücudun bir tarafında aniden güçsüzlük, kolda-bacakta uyuşukluk, şiddetli baş ağrısı, ani görme bozukluğu, konuşamama, konuşulanları anlayamama gibi belirtiler olur. İnme durumunda bazen koma eşlik etse de her zaman görülmez.

  Gebelerde veya gebe olmayanlarda inme riskini arttıran faktörler:

  – Sigara
  – Alkol
  – Kokain
  – Yüksek tansiyon
  – Kalp kapak hastalıkları
  – Myokard enfarktüsü geçirmiş olmak
  – Endokardit
  – Atrial fibrilasyon
  – Trombofili
  – Diyabet
  – Hiperkolesterolemi
  – Obezite, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı
  – Gebelik
  – Doğum kontrol hapı kullanımı
   


Sayfayı Paylaş