Hamilelikte Beyaz Renkli Vajinal Akıntı Gelmesi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte Vajinadan Beyaz Renkli Sıvı Gelmesi

  Gebeliğin her devrinde akıntı görülebilir. Bu akıntı rahim ağzındaki bezlerin yapmış olduğu açık sarımtırak renkte, ince, kokusuz bir akıntı ise normaldir. Rahmin ağzındaki dolaşım yavaşlamasından ileri gelen bu akıntıya karşı gebe kadının, dış genital organlarını günde bir iki kere ılık suyla yıkaması ve koyduğu pamuğu (veya pet’i) da sık sık değiştirmesi iyi bir koruyucu önlem olabilir.

  Kadınların yaklaşık %75i hayatlarında en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirir. En sık etken candida albicanstır. Hastalarda en sık yakınma vulva ve vajende kaşıntı, peynir kesiği şeklinde, kokusuz, beyaz renkte akıntıdır. Kaşıntının yarattığı tahrişe bağlı kızarıklık, idrar yaparken yanma hissi diğer sık karşılaşılan şikayetlerdir. Gebelikte vajen ph‘sında izlenen değişiklikler candida enfeksiyonuna yatkınlığı artırır. Anne adayında muayenede tesadüfen saptanan mantar enfeksiyonlarını, annenin şikayeti yoksa tedavi etmeye gerek yoktur. Şikayetler belirginse gebelikte kullanımı uygun lokal (fitil,krem) tedaviler tercih edilir. Bazı gebelerde gebelik boyunca tekrarlayan mantar enfeksiyonu meydana gelse de çoğunlukla gebeliğin bitimiyle enfeksiyon da ortadan kalkar. Cinsel yolla bulaş söz konusu değildir ve eşinde herhangi bir bulgu olmadıkça partner tedavisine gerek yoktur.

  Vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunmak için pamuklu çamaşırlar kullanılmalı ve günde en az iki kez değiştirilmeli ya da günlük hijyenik ped kullanılmalıdır. Çamaşırların deterjanla değil sabunla yıkanması ve kızgın ütüyle ütülenmesi, mantar enfeksiyonlarına yatkınlığı artırması nedeniyle aşırı şekerli gıdalardan kaçınılması ve prezervatif kullanımı vajinal akıntı ve enfeksiyonlara karşı korunmada faydalıdır.
   


Sayfayı Paylaş