Hamilelikte Beslenme

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 9 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Beslenme
  Gebelik ve hamilelik döneminde her zaman olduğundan daha fazla beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü, iki can taşıyoruz ve hem kendimizi hem dünyaya getireceğimiz yavrumuzu düşünmemiz gerekiyor. Bütün bunların doğrultusunda en başta yapılması gerekenler, alkol ve sigara kullanımı kesinlikle alınmamalıdır. Bebeğiniz, etkilenebilir. Hamilelik süresince kötü alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp, doğal ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

  Örneğin mutlaka her gün öğünlerinizde sıvı bir çorba olsun. Bu çorba öğlen yemeklerinde ya da akşam yemeklerinde olabilir. Yüksek protein içeren, yararlı sebzelerden elde edilmiş sebze çorbası hem bebeğinizi hem kendinizi besleyerek, sağlıklı bir verim sağlar. Fakat gebelikte beslenirken bazı bitkilerden kaçınılması gerektiğini söylüyor, çünkü bu bitkiler çocuğunuzun düşük yapma riskini arttırıyor.

  Misk otu, Frenk maydanozu, çin melek otu, köpek elması, sedef otu, yaban fesleğeni, sinameki, kara pelin otu, solucan otu, pelesenk armudu gibi bitkilerden uzak durmalarını gerektiğini söyleyen uzmanlar bu bitkilerin hamilelik süresi boyunca tüketilmemesi gerektiğini söylüyor.

  Süt ve süt ürünleri grubuna ağırlık vererek, mevsim meyvelerinden bol bol yemelerini tavsiye ediyor. Ayrıca anne sütünü arttırıcı bitkileri doğum sonrası sıralayan, Bunun harici dere otunu yemeklerinizin yanında salatanızın üstüne koyarak, farklı bir tat ve lezzet tadabilirsiniz. Dere otunun anne sütünü arttırıcının özelliğinin çok olduğunu söyleyen uzman doktorlar, bitkisel tedaviye her ne olursa olsun doğum sonrası devam etmenizi söylüyorlar.

  Gebelikte beslenme programı ve hamilelikte beslenmenin önemine dikkat etmek gerekir. Bunun haricinde hamilelik döneminde beslenirken abur cubur gıdalar, hazır gıdalar, yağlı yiyecekler, kabız yapacak besinlerden kaçınmanızı söylüyorlar.
   


Sayfayı Paylaş