Hamilelikte Bel Kayması

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 1 Şubat 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelik ve Bel Kayması

  Hamilelerde bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerindeki aylarda (4. – 6. aylar) başlar. Çünkü bel ağrısına neden olan temel nedenler bu aylarda yoğunlaşır.

  Hamilelikte bel kayması riski bir miktar artabilir. Normalde bel ve bacak ağrısına sebep olmayacak ufak kayma veya düzensizlikler gebelikten dolayı bel ağrısına sebep olabilir.

  Gebelerde bacak ağrısı sinir köklerine direkt baskıya veya yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişir. Ayrıca sinirlere olan baskılar sonucu sinirlerdeki iskemi (damar basısı) sonucu ağrılar da görülebilir. Gebeliğin son üç ayında ağırlaşmış uterusun atardamarlara ve toplar damarlara baskısı sonucu bacak ağrıları olabilir. Bu durumda dolaşım bozukluğu ile ilgili tetkikler istenmelidir. Uterusun üreterler üzerine baskı yapması çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve asla ihmal edilmemelidir.

  Normal doğum esnasında ıkınma ve kasılmalar; mevcut bel kaymasını tetiklediği ve şiddetlendirdiği gibi, başka bir yerde farklı bir bel kaymasına da sebebiyet verir. O nedenle bel kayması olan hastaların normal doğum yapması sakıncalıdır.
   


Sayfayı Paylaş