Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 14 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Bel Ağrısı Nedenleri

  Hamilelerde bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerindeki aylarda (4. – 6. aylar) başlar. Çünkü bel ağrısına neden olan temel nedenler bu aylarda yoğunlaşır.

  Gebeliğin sonuna doğru daha fazla artacağı için son aylarda bel ağrısı biraz daha şiddetlenir. Buna rağmen gebeliğin ilk aylarında da hafif derecede bel ağrısı bazı anne adaylarında görülebilir.

  Hamilelikte bel ağrısına neden olan başlıca nedenlerden ilki karnın ağırlaşmasına bağlı vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaymasıdır. İkinci önemli neden ise hamilelikte relaxin hormonunun etkisi ile bel eklemleri ve diğer eklemlerde geveşeme olmasıdır. Eklem aralıklarında açılma olur. Eklemlerin etrafındaki bağlarda esneklik artar. Gebelerin bellerindeki lordoz (içe çökük olma) artması da bu nedenledir.

  Bunların dışında kilo almak, stres, karnın irileşmesi ve vücudun ağırlaşmasına bağlı olarak vücudun normal duruşunun değişmesi gibi etkenler de bel ağrısına neden olur.

  Ayrıca hamilelerde görülen her bel ağrısını gebeliğe ve hormonal değişikliklere bağlamamak gerekir. Özellikle şiddetli bel ağrılarında gebelik ile ilgili olmayan nedenler örneğin travma, bel fıtığı, kas spazmı gibi.. akla gelmelidir.
   


Sayfayı Paylaş