Hamilelikte Baygınlık Hissi Nasıl Geçer

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 10 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Bayılma Olurmu

  Hamilelik döneminde anne adaylarında baş dönmesi ve baygınlık hissi sık rastlanılan bir durumdur. Bunların nedeni rahmin damarlara yaptığı baskı yapmasından dolayı vücudun üst bölümüne daha az kan gitmesi gibi kan dolaşımında meydana gelen değişimlerdir. Damarlarınız gebelik hormonlarına tepki olarak genişlediği ama kan hacminin henüz yeteri kadar artmadığı gebeliğin ikinci üç aylık dönemin başlarında, bu tür belirtilere karşı daha hassassınızdır.

  Baş dönmesi ve bayılma hissi sıcak havalarda veya sıcak bir duş alırken de meydana gelebilir. Fazla sıcağa maruz kaldığınız zaman cildinizdeki damarlar genişleyerek kalbinize dönen kan miktarını geçici olarak azaltır.

  Gebeliğin ilk dönemlerinde yaygın olarak görülen kan şekeri düşüklüğü ve kansızlık da baş dönmesi yapar. Stres yorgunluk ve açlığında da baş dönmesine ve bayılma hissine neden olabilmektedir.

  Bu yüzden gebelik döneminde hamile kadınlar kendilerini sıklıkla bayılacakmış hissedebilirler. Genelde gebeliğin ilk 3 aylık ve son 3 aylık dönemlerinde görülür. Gebelik sonrasında baygınlık hissi geçer.

  Neler Yapılmalı
  Yattığınız ve oturduğunuz yerden yavaşça ayağa kalkın

  Daha yavaş hareket edin ve yürüyün. Sırtüstü yatmayın. Yanınıza yatıp kalçanızın altına bir yastık koyun.

  Fazla sıcağa maruz kalmayın.Sıcak ve kalabalık yerlerden uzak durun. Banyonun ve duşun çok sıcak olmamasına dikkat edin. Oturduğunuz oda fazla sıcak olmaması için odayı havalandırın.

  Her gün üç büyük öğün yerine daha çok sayıda küçük öğünler yiyin. Kuru veya taze meyve, tam tahıllı ekmekler, krakerler ve az yağlı yoğurt gibi atıştırmalıklarla oyalanın.

  Vücudunuzun alt bölümündeki kan dolaşımına yardımcı olmak için fiziksel olarak aktif olun. turkeyarena.net Yürüme, su aerobiği ve doğum öncesi yoga yararlı aktivitelerdir.

  Özellikle günün erken saatlerinde bol bol sıvı tüketin.

  Fasulye kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyve gibi demir açısından zengin besinler tüketin. Doktorunuzun tavsiye ettiği demir takviyelerini ve hamile haplarını da ihmal etmeyin.

  Doktora Hangi Durumlarda Başvurmak Gerekir
  Eğer gerçekten bayılmalar oluyorsa ve bu sık sık tekrarlanıyorsa şiddetli bir kansızlık sorunu olabilir ve bunu hekime danışmak gerekir. Gebelikte gerçekten bayılma sık olan bir durum değildir.

  Bayılma hissinin yanında baş dönmesi, baş ağrısı, konuşma bozukluğu, çarpıntı, uyuşma, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler de oluyorsa mutlaka hekime görünmek gerekir. Çünkü bu belirtiler bebeği ve anneyi ciddi şekilde etkileyebilecek bir hastalığa işaret edebilir.
   


Sayfayı Paylaş